support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo opel %title% logo alfa romeo

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 06/2011

11.Jun.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 06/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

ALFA ROMEO 147 + OPEL CORSA 1.2


Tieto autá ste mohli zazrieť v čísle 04/2011 POWER Magazine


Náhodní, nevinní okoloidúci, ktorí absolvovali v kruhu rodiny či svojich partnerov nejaký ten večerný nákup, na ceste ku svojmu autu v podzemnej garáži obchodného centra v Banskej Bystrici, mohli byť svedkami impozantného diania. Konal sa tam totiž fotoshooting dvoch známych aktérov stredoslovenskej styling-audio scény v doprovode supersexi odetej, nádhernej modelky Alexandry z agentúry Catrin. Popri kochaní sa v zaujímavých pozitúrach áut i sympatickej slečny si prečítajte príbehy od tunerov Maťa (Alfa Romeo 147) a Lukyho (Opel Corsa TwinSpark) - majiteľov týchto vyšperkovaných áut.

Alfa Romeo 147
Alfu vlastním 7 rokov, keď som ju kupoval bol som šťastný, že mám dáke normálne auto za priateľnú cenu. Po mesačnom vození sa ma prestal baviť obyčajný zvuk zo sériových reprákov a tak som začal zháňať prvé audio. Na úvod to bola bežná sústava - jeden basák, zosiľňovač a dáke lepšie repráky. Uplynul nejaký pol rok, kedy som spoznal Lukáša, ktorý už v tom čase mal nejaké tie úpravy na svojej Corse. Spolu sme sa začali rozhliadať po dieloch na Alfu a onedlho sme už montovali podnárazníky, ktoré dodali autu športovejší vzhľad. Pochodili sa nejaké zrazy, kde ma inšpirovalo mnoho lešteniek a uplynutím roka ma tento môj prvotný tuning omrzel. Začal som zháňať krajšie diely a kvalitnejšie audio. Dlho som hľadal po internete nárazníky na moju 147-ku, no všetky sa mi zdali byť moc prehnané s veľkými otvormi a pod. Chcel som skôr niečo decentnejšie a tak som sa rozhodol objednať kompletný bodykit špičkovej verzie GTA. Po ich namontovaní prišli na rad športové sedačky, ktoré mi pomohol zohnať jeden miestny kamarát od firmy Redzone.

tuning girl alfa romeo opel corsa tuning

Ich namontovaním sa začal proces prestavby interiéru, nakoľko pôvodný bol sériovo šedý avšak zakúpené sedačky červené. Vyžadovalo si to zladenie, vyrovnanie farebnosti. Najprv som sa pustil do práce svojpomocne, no nedopadlo to tak, ako som si to predstavil. Po 2 mesiacoch trápenia sa auto odovzdalo do rúk profesionálnemu čalúnníkovi, ktorého robota ma nesklamala. K celkovému dojmu sa mi ale opäť málila hudobná zástavba. Podarilo sa zohnať 6 reprákov za výhodnú cenu, z ktorých 4 putovali dopredu, 2 kusy dozadu. Samozrejme sa opäť odstrojili tapacíry a k zástavbe dvojíc na obe krídla dvier sa museli použiť MDF dosky a laminát. Na rad prišiel aj kufor. Čakali nás 2 týždne merania, rezania a brúsenia MDF. Spravila sa bedna na dva woofre, boky, plato a spodok batožinového priestoru. Keď bolo všetko hotové, dvere aj kufor, plochy boli viacmenej rovné, rozhodol som sa to očalúniť sám. Tentokrát to už dopadlo celkom obstojne a pred založením zástavby a tapacírov sa auto vytlmilo.

tuning girl alfa romeo opel corsa tuning

S interiérom a audiom som bol spokojný, no po istom čase ma jednofarebný look karosérie začal nudiť a rozhodol sa pre novú, červeno-čiernu kombináciu. Pred lakovaním som ale zaniesol ešte predný nárazník karosárovi, ktorý ho ručne poupravil, zahladil všetky výbežky určené na EČ a prerobil smerovky. Po 2-týždňovej robote bol výsledok decentný, žiadne veľké zmeny, len menšie korektúry. Kamarát Lukáš na svojej Corse už v tom čase súťažil dáky rok aj v kategórii osvetlenia auta a pomaly som sa aj ja infikoval vírusom „light tuning“. Spočiatku mi pomáhal so zapájaním svetielok no po istom čase sme sa medzi sebou začali predbiehať a vždy pred nejakou súťažou sme sa zavreli do vlastnej garáže a vymýšľali nové veci. Dospelo to do takých rozmerov, že sme sa viacmenej na každom zúčastnenom zraze v disciplíne light tuning umiestnili na prvých dvoch priečkach. Okrem toho sa podarilo získať zopár cenných pohárov aj v kategóriach lešteniek a audio.

Po skončení tunigovej sezóny 2010 som sa znovu rozhodol pre kvalitatívny krok vpred a interiér prerobiť k dosiahnutiu ešte lepšej úrovne. Rozobralo sa prakticky celé auto, zaniesol som všetky diely - dvere predné i zadné, sedačky, strop, stredový panel aj kufor čalúnikovi a vysvetlil mu moju predstavu. O 3 týždne mi volal, že je to hotové. Očakávania boli veľké, ale naplnili sa. Po poskladaní bol dojem z prešívaných povrchov pozitívny, vytvorilo to celkom pekný celok. Cez zimu sa ešte vymenili prahy, v čom mi pomohol kamarát Dušan s vyhrievanou garážou vybavenou zdvihákom. Čo sa týka ďalších úprav do budúcna, chcem riešiť úpravu výkonu motora, ale len miernu, nakoľko mi tých sériových 150 koní vcelku na bežné vozenie sa postačuje.

ALFA ROMEO 147 - TECHNICKÝ POPIS AUTA a TUNING:


MOTOR:
atmosférický, benzínový 4-valec 2,0 twinspark 16V, výkon 150 k

POHON:
5-stupňová manuálna prevodovka, predný náhon

PODVOZOK:
športový podvozok Weitec - zníženie 35mm a 30 mm

KOLESÁ:
17-palcové chromové disky, pneumatiky 215/45 Good year

KAROSÉRIA:
nárazníky zo športovej verzie Alfa Romeo 147 GTA, predný nárazník ručne upravený na smerovky a vyhladený, športové prahy so znížením cca o 7cm, zadné svetlá clear chrome

INTERIÉR:
športové sedačky, prečalúnený celý interiér, individuálne diódové osvetlenie

AUDIO:
autorádio Apline, 2X subwoofer Magnat AD 300 zosiľňovač MAGNAT BLACK CORE
MAGNAT four limited na reproduktory
celkový výkon 135db

alfa romeo opel corsa power magazineOpel Corsa C
S prestavbou Corsy sa začalo v roku 2005 spontánnym osadením malého, plynového modrého neónu o dĺžke 30cm, ktorý mi daroval brat. Hneď mi ale došlo, že Corsu by som mal nejak upraviť a hlavne odlíšiť od ostatných Corsičiek. Jasne, že to najprv začalo prezeraním internetových stránok s rôznymi obrázkami vytunených áut, aby som nabral nejaké nápady, inšpiroval sa. A tak som začal vo Photoshope skúšať rôzne varianty a svoju Corsu som si v podstate spravil najprv formou Virtual tuningu. Po niekoľkých týždňoch strávených pred monitorom som sa nakoniec do toho pustil.

V prvej fáze úprav som sa pustil do bodykitu auta a ako každý správny tuner, vymenil som výfuk a hliníkové kolesá. Pre mňa, v tom čase ako nováčika bola táto úprava v podstate nákladná a zložitá, keďže som sa v oblasti áut vôbec pred tým nepohyboval. A ako skončený, presnejšie asi aj ešte vtedy študent gymnázia som nemal ani šajnu o autách, len z obrázkov časopisov. Nakoniec sme ale úpravy spolu s mojim bratom a kamarátom zmákli na jednotku. Samozrejme sme si pri nich aj poriadne ponadávali, keďže to nebol ako originál - diel za diel, čo sme si dovtedy ešte mysleli ... Ani jeden z nás nevedel vlastne do čoho ideme, keďže nikto z nás sa pred tým ešte v aute nevŕtal. Od vtedy sa ale veľa zmenilo, vŕtalo sa a nie raz... Asi o dva roky neskôr som sa vrátil späť k úprave auta a začalo sa s prerábkou vo väčšom rozsahu.

tuning girl alfa romeo opel corsa tuning

Začala sa obrovská prestavba od maličkých, až po tie najväčšie diely na aute. Najviac nadšený som bol asi z výmeny predných svetiel za Angel eyes, ktoré sa Corse veľmi hodia a pribudli aj zadné svetlá z GSi. Neskôr sa osadila kapota s nasávaním, ktorá skôr plní ten dizajnový účel, ale slúži aj ako náporové sanie a odvetranie motora. Jasné, že pribudol aj športový filter značky KN, komplet prevarené výfukové potrubie z nerezových rúr s koncovým tlmičom FOX racing.

Namiesto originálnych bŕzd som osadil športové od firmy Zimmermann. Nie, že by Corsa mala problém ubrziť kvôli jej "brutálnemu" výkonu, ale určite to prospeje jazdným vlastnostiam všeobecne. Audio v aute tvorí set reproduktorov a subwoofera JBL posilnený zosilňovačom Magnat. Prvotný zámer bol riešiť hudbu prakticky, tak, aby bol kufor aj využiteľný na nejakú tú batožinu. Nakoniec som ale od kompromisov upustil a teraz tam už nič nevojde. Veď koniec koncov, tam je zadná lavica... Pribudli poťahy vo vlajkových farbách auta, čierno-strieborné, vyrobené na mieru od firmy MAD.

Interiér som dramaticky meniť nechcel, keďže mi vždy vyhovoval pôvodný a riešiť doorboardy som v úmysle nemal hlavne kvôli zachovaniu odkladacích priestorov potrebných pre využitie na každodenné účely. Corsa neskôr dostala pod stromček nové 17" chrómové papuče, s ktorými sa dosť výrazne zmenil vzhľad auta. Neskôr sme šli na aute po meste a predbehol nás Cadillac Escalade. Skoštatoval som, že tie zadné LED svetlá sú brutálne! V eufórii tak Corsička onedlho dostala zadnú LED diódovú optiku.

alfa romeo opel corsa power magazine

Čerešničkou na torte v prípade tohto auta je ale skutočnosť, že je nabité celkovo viac ako 1600 diódami, vďaka ktorým získalo v súťažiach Light Tuning mnoho ocenení, a tak isto aj v kategóriach lešteniek. V podstate sa tuning svetelných efektov robil vždy postupne popri úpravách auta. S Maťom sme v tomto tak trochu šialení, celému napomáha aj skutočnosť ,že máme garáže vedľa seba a pred prípravou na súťaže v light tuningu nadšenie nemá konca kraja, vysielame svojich špiónov, aby zistili kto ako na tom je... Je to taká zdravá konkurencia sprevádzaná podpichovaním sa navzájom, ktorá ale zaručuje neustále napredovanie a vývoj. Spolu sme si založili v Banskej Bystrici aj náš „X-tuning club“, pod ktorého menom sa zúčastňujeme na rôznych akciách. Dá sa povedať, že s Maťom v tuningu ideme ruka v ruke... O ďalších úpravách, ktoré čakajú môj Oplík je ťažko hovoriť, ono to vždy nejako príde samé, ale najskôr to bude asi niečo v interiéri.

OPEL CORSA 1.2 16V TWINSPORT - TECHNICKÝ POPIS AUTA a TUNING:


Motor:
benzínový 4-valec 1,2 twinport, 16V, športový filter K&N, celonerezový výfukový systém, koncový tlmič FOX racing

Pohon:
5-stupňová manuálna prevodovka, náhon predných kolies

Podvozok:
tlmiče Monroe Reflex sport, športové brzdy Zimmermann

Kolesá:
17-palcové chrómové disky Dotz Nardo, pneu Dunlop SP Sport 9000 rozmeru 205/40/R17

Karoséria:
Bodykit kópia Corsa CARZONE Specials, predné svetlá Angel eyes (autostyle)
zadné svetlá LED crystal bright (Dectane)

Interiér:
Audio JBL GT5 series
Subwoofer JBL GTO
MAGNAT BLACK CORE
(výkon audia 126dB)
Čalúnenie sedadiel (MAD autopoťahy)

opel corsa power magazine

časopis power magazine

Váš názor na upravené autá Alfa Romeo 147 a Opel Corsa TwinSport ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Alfa Romeo vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ALFA ROMEO tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Opel vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

OPEL tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16162x    hodnotenie: 27/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt