support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Alfa 8C Competizione.

18.Dec.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

alfa romeo c8
Absolútnou hviezdou výstavného stánku Alfy Romeo na autosalóne v Paríži sa stalo vyzývavé krvavočervené GT-éčko s označením „8C“. Alfa 8C Competizione, ako znie plný názov novinky, je produkčným derivátom rovnomenného koncepčného vozidla, ktoré zožalo mimoriadny ohlas pred tromi rokmi na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Je dielom vývojového a konštrukčného oddelenia Alfa-Maserati Sports Centre a výrobcu ju opisuje ako dokonalé zhmotnenie konštrukčnej ideológie značky Alfa Romeo, ktorou je kombinácia špičkovej techniky a silnej dávky emócií.

Niet pochýb, že po vizuálnej stránke má Alfa 8C skutočne silný emotívny charakter. Popri elegantne čistých líniách karosérii nechýba správne agresívny výraz výkonného GT a vďaka okrúhlym svetlometom a decentným chrómovým elementom sa dizajnérom podarilo pripomenúť aj bohatú športovú históriu značky. Priam geniálne vyznieva harmonické zosúladenie aspektov aerodynamiky s výrazným štylistickým vplyvom. Vzrušujúce krivky Alfy 8C Competizione boli totiž dôkladne optimalizované v aerodynamickom tuneli. Mnoho úsilia venovali dizajnéri eliminovaniu aerodynamického vztlaku, takže subjektívna príťažlivosť karosérie je v konečnom dôsledku aj vysoko funkčná.

Aj bez rozmerných krídel, či masívnych spojlerov je tak Alfa 8C pri jazde vysokou rýchlosťou bezchybne stabilná.

Srdcom Alfy 8C Competizione je nový vidlicový osemvalec s 90°-vým uhlom rozovretia valcov. Motor o objeme 4 691 cm3 bol vyvíjaný tak, aby popri takmer pretekárskom výkone bol schopný v prípade potreby zabezpečiť aj dostatočne uhladený prejav, napríklad počas prejazdu preplneným metropolitným centrom, kde sa imidž uplatní oveľa lepšie než brutálna akcelerácia. Podľa papierových parametrov motora sa prvú časť cieľa podarilo dosiahnuť, maximálny výkon motora je totiž 450 koní a športový charakter potvrdzujú aj maximálne otáčky na úrovni 7 500/min-1. O naplnení druhej časti stanovenej méty by sa asi najlepšie dalo presvedčiť počas skúšobnej jazdy, ale oficiálna informácia výrobcu o tom, že 80% z celkovej hodnoty maximálneho krútiaceho momentu 470 Nm je k dispozícii už od otáčok 2 000/min-1 v tomto smere veľa napovedá. Vyvážený charakter motora zdôvodňujú konštruktéri Alfy Romeo precízne optimalizovaným tvarom spaľovacích priestorov a plynule variabilným časovaním nasávacích ventilov.

alfa romeo c8
Veľký dôraz kládli motorári aj na vyladenie nasávacieho a výfukového traktu v záujme dosiahnutia nezameniteľného akustického prejavu motora. Aj 8C Competizione má, podobne ako iné modely značky Alfa Romeo, prevodovku umiestnenú pri zadnej náprave (princíp transaxle) , čím je dosiahnuté lepšie rozloženie hmotnosti na jednotlivé nápravy. Radenie jednotlivých prevodových stupňov šesťstupňovej robotizovanej prevodovky riadi počítač, vodič sa však môže do procesu čiastočne zapojiť, prostredníctvom sekvenčných ovládačov pod volantom. Záleží len na zvolenom režime riadenia a charakteristiky prevodovky, pričom k dispozícii sú programy Manual-Normal, Manual-Sport, Automatic-Normal, Automatic-Sport a špeciálny mód pre jazdu v zimných podmienkach, označený ako Ice mode.

Konštrukcia podvozku 8C Competizione potvrdzuje bohaté skúsenosti výrobcu v oblasti motoristického športu. Viacprvkové zavesenie s ramenami z kovaného hliníka minimalizuje neodpruženú hmotnosť a je zárukou skvelej ovládateľnosti vo všetkých situáciách. Brzdy s vnútorne chladenými perforovanými kotúčmi a hliníkovými strmeňmi majú rýchly nástup a znesú aj veľmi tvrdé zaobchádzanie. Účinné odvádzanie prebytočného tepla z brzdových komponentov podporujú aj jemné lúče nádherných 20-palcových diskov kolies, ktoré sú na prednej náprave obuté do pneumatík rozmeru 245/35 a na zadných kolesách 285/35. Spoľahlivú kontrolu trakcie má na starosti elektronický stabilizačný systém Alfa Romeo VDC.

Od uvedenia modelu 8C Competizione si Alfa Romeo sľubuje posilnenie renomé výrobcu automobilov s nezameniteľným dizajnom a unikátnym športovým charakterom, pričom v záujme zvýšenia exkluzivity auta ho vyrobí len v limitovanom počte 500 kusov.

Alfa Romeo C8 Competizione:

preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview


„Zabezpečí podľa Vás nové kupé 8C talianskej Alfe Romeo návrat medzi súčasnú športovú elitu?“


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11002x    hodnotenie: 12/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt