support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo nafta Zamrznutá nafta? Neštartuje auto? Aditíva do nafty a oleja - zimné prísady logo olej

Zamrznutá nafta? Neštartuje auto? Aditíva do nafty a oleja - zimné prísady

25.Nov.2020
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Teploty hlboko pod nulou sú ešte aj v týchto dňoch na podstatnej časti územia Slovenska stále aktuálne a mnohým motoristom už pôsobenie tohtoročnej zimy narobilo poriadne vrásky na čele. Problémom s tuhými mrazmi však ešte nemusí byť koniec, najmä ak bývate v severnejších oblastiach našej krajiny. Počas uplynulých dní ste možno riešili problém vybitej a zmrznutej autobatérie, ktorá býva najčastejším javom pri intenzívnejších mrazoch. V súvislosti s pôsobením mrazov sa však môžu vyskytnúť aj ďalšie veľmi nepríjemné sprievodné javy, ktoré sú v tom lepšom prípade len prechodnou záležitosťou a nevyžadujú si priamo zásah autoservisu, či odtiahnutie. Dnes sa pozrieme na to, ako predchádzať zamrznutiu nafty a motorového oleja a či sú bežne dostupné aditíva skutočne účinné. No ešte predtým trochu teórie, prečo vlastne dochádza k tzv. zamrznutiu nafty?

ADITÍVA DO NAFTY - SPOĽAHLIVÁ POMOC POČAS TUHEJ ZIMY


Zhruba od teploty -7°C (tzv. teplota zákalu) sa v nafte začínajú vytvárať voskovité parafíny. V prípade týchto teplôt to ešte v zásade nebýva problém, keďže aj takto zhustená nafta dokáže prejsť palivovým filtrom. Problém samozrejme nastáva, keď prituhne viac. V tejto súvislosti už hovoríme o tzv. teplote filtrovateľnosti nafty, čo je teplota, pri ktorej ešte nafta zvládne prejsť cez palivový filter, neupchať a nepoškodiť ho. Hraničná hodnota tejto teploty je okolo -20°C a tej sme si túto zimu užili hneď niekoľko nocí po sebe, pričom na mnohých regiónoch vám teplomer mohol ukázať ešte omnoho nižšiu hodnotu. V takejto situácii je dobré položiť si otázku ako svojmu autu správne pomôcť.

Spomínaná hraničná teplota -20°C, pri ktorej nafta tuhne tak, že upchá palivový filter, následkom čoho sa auto stane nepojazdným, platí pre typ nafty F (zimný typ) , ktorá je na našich čerpacích staniciach dostupná v zimnom období od konca októbra do konca februára. Takúto naftu sú čerpacie stanice na našom území v tomto období povinné predávať, takže kým nie je menej než -20°C a tankujete na „značkových“ čerpacích staniciach, tak sa v zásade nemáte čoho obávať. Čo však robiť keď je teplota ešte nižšia? Ľudových rád na túto tému je veľa, niekto vám poradí vymontovať filter, či pod palivovou nádržou a sústavou zapáliť noviny. Ďalšou z veľmi obľúbených rád je, dotankovať do nádrže trochu benzínu a možno ste sa už stretli aj s tým názorom, že práve benzín je ideálnym aditívom do nafty.

diesel nafta olej aditíva

Nepochybujeme o tom, že niektoré z týchto rád skutočne pomôžu, no treba myslieť na to, že nemusia fungovať univerzálne a niektoré typy motorov môžu dokonca poškodiť, preto rozhodne neodporúčame experimentovať a radšej investovať do kúpy aditíva. Rôzne „ľudové postupy“ fungujúce pri starej V3S-ke síce v princípe môžu fungovať, aj pri súčasných dieselových motoroch, no nemusia byť práve vhodné a ľahko môže prísť ku škode. V každom prípade radíme používať bežne dostupné aditíva-depresanty, ktoré nájdete napríklad na čerpacích staniciach. Vďaka špeciálnemu zloženiu zvyšujú cetánové číslo nafty a najmä, obsahujú zlúčeniny zmenšujúce kryštalickú mriežku častíc parafínu, takže nafta prejde palivovým filtrom bez väčších problémov. Výsledkom použitia správneho aditíva je teda rozšírenie rozsahu teploty filtrovateľnosti nafty, ľahší chod a predovšetkým bezproblémové naštartovanie aj pri naozaj tuhých mrazoch.

Ešte pred aplikáciou aditíva odporúčame spomenúť si, kedy ste naposledy menili palivový filter. Podľa viacerých odborníkov je výmenu filtra najlepšie urobiť ešte pred zimným obdobím. Je to z toho dôvodu, že znečistený palivový filter dokáže výrazne znížiť teplotu filtrovateľnosti nafty a to bez ohľadu na to, či je alebo nie je použité aditívum. Problém v štartovaní teda môže spočívať nielen v nízkej teplote, ale aj nevymenenom a zanesenom filtri.

olej a aditivum

A ako teda správne pridávať aditíva ?
- Prísada je účinná vtedy, ak je s naftou poriadne premiešaná. Pridávame ju tesne pred tankovaním.
- Nádrž musí mať najmenej -7°C – teda na hranici teploty zákalu, pri nižšej teplote sa už začínajú vytvárať voskovité parafíny a nafta „tuhne“.
- Po tankovaní treba najazdiť pár kilometrov, tak sa palivo aj s aditívom dostane do okruhu palivovej sústavy.
- Aditíva neodporúčame skladovať v aute, ale na miestach kde nemrzne, mohlo by totiž dôjsť k neželanému stuhnutiu aditíva a jeho dočasnej nepoužiteľnosti.

ADITÍVA DO MOTOROVÉHO OLEJA – LEPŠIE TRECIE VLASTNOSTI POČAS SILNÝCH MRAZOV


V zimnom období môžete svojmu autu pomôcť aj inak než prísadami do nafty. Na trhu nájdeme aj množstvo rôznych aditív do motorových olejov, ktoré výrazne zlepšujú ich mazacie vlastnosti. Prísady pre motorové oleje zvyšujú ich odolnosť, zlepšujú trenie pohyblivých častí motora a tým pádom uľahčujú jeho chod. Výsledkom tak je nielen nižšia spotreba, ale aj redukcia škodlivých látok a optimalizácia behu motora. Svoju pozornosť na tieto aditíva obracajú motoristi najmä v zime. Práve v tomto období sú totiž motory veľmi zaťažované, nepracujú v ideálnych podmienkach a preto dochádza k ich výraznejšiemu opotrebovaniu. V zimnom období pomôžu najmä prísadové mazacie látky, ktorých hlavnou vlastnosťou je, že zlepšujú a uľahčujú trenie pohyblivých častí motora. Na trhu však toho nájdeme oveľa viac. Nielen už spomínané prísadové mazacie látky, ale aj ochranné prísady, keramické prísady, alebo prísady pre stabilizáciu viskozity oleja.

sae viskozita oleja

A čo vy? Aký je váš názor na pridávanie aditív do nafty a motorového oleja, máte skúsenosti, alebo nejaké ďalšie rady ako autu v zime pomôcť? Vaše názory, rady a skúsenosti uvítame v diskusii.


vznetový motor

Ostatné články na tému aditíva nájdete tu:

stp aditíva


Pokiaľ vám motor pri štartovaní v mrazoch nechce ani "točiť", chyba môže byť aj v autobatérii:

údržba autobatérie


ŠTARTOVACIE KÁBLE

Pomoc pri štartovaní auta vám môžu zabezpečiť aj takéto štartovacie káble:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)Aitívum do nafty proti mrazom - diesel STP TREATMENT ANTI-GEL


aditívum diesel nafta stp treatment anti gel

Aditívum do nafty (DIESEL) si môžete objednať tu:

katalog
Aditívum "diesel" STP Treatment Anti-Gel len za 6,30€/ks

Aitívum do nafty proti mrazom - diesel METABOND METANOVA SEL


aditívum diesel nafta metanova sel metabond

Aditívum do nafty (DIESEL) si môžete objednať tu:

katalog
Aditívum "diesel" METANOVA SEL len za 28,70€/ks

Máš auto s nevýrazným zvukovým prejavom? Pomôže ti v tom systém KUFATEC SOUND BOOSTER V8:

sound booster kufatec v8 cobra tuning


Aký je váš názor na pridávanie aditíva do motorovej nafty či oleja hlavne v období veľmi nízkych teplôt ? Hlasujte tu:Zoznam článkov o aditívach nájdete tu:

ADITÍVA


Zoznam článkov týkajúcich sa motorovej nafty nájdete tu:

MOTOROVÁ NAFTA


Zoznam článkov týkajúcich sa motorového oleja nájdete tu:

MOTOROVÝ OLEJ


Zoznam článkov na tému motor a motorový tuning nájdete tu:

MOTOR


Zoznam článkov o vzduchových, olejových a palivových filtroch nájdete tu:

FILTRE


Hľadáte ďalšie zaujímavé články z rubriky “Rady a pomoc”? Navštívte preto našu podstránku:

RADY A POMOCVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 21064x    hodnotenie: 32/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt