support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo 1964 Volkswagen Deluxe Microbus Chameleon ! logo

1964 Volkswagen Deluxe Microbus Chameleon !

26.Oct.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Na svete je množstvo áut, ktoré ľudia uznávali už od výroby a uznávajú ich dodnes. Je to predovšetkým kvôli ich dizajnu a širokej škále využiteľnosti. Ak k tomu ešte prirátame užívateľský komfort v podobe obľúbenosti tých konkrétnych áut u mladej skupiny ľudí, o slávu je postarané. Azda každý si vie predstaviť éru 60.-70. rokov za veľkou mlákou, teda v Amerike. Obdobie kvetov, lásky a mierumilovnosti. K tomu aj bezpochyby patrí slovo Volkswagen. Pobočka tejto nemeckej automobilky sa samozrejme nachádzala a aj nachádza v Amerike, čo na seba nenechalo dlho čakať a na svete bol prvý, azda najobľúbenejší automobil sveta, VW Beetle. Avšak v krajine automobilových skvostov žili a aj žijú mladí ľudia, ktorí neleňošili doma a radšej sa zabávali po vlnách morí. Sú to surferi (známe "West Coast" - západné pobrežie). Tí v dobách skorších potrebovali auto, do ktorého by napchali svoje „nádobíčka“ so svojou partiou a mohli sa tak vyrušene vydať na rôzne tripy - výlety. Presne na toto zareagovala automobilka VW v podobe Microbus-u, ktorý sa preslávil po celom svete. Písal sa rok 1964. Teraz sa ale píše rok 2006 a s ním súvisia ja moderné technológie. Pomaly asi začínate tušiť, na čo narážam? Predstavujeme vám VW Deluxe Microbus Chameleon s elektrickými vnútornosťami.

STRUČNÝ PRIEREZ HISTÓRIOU VOLKSWAGENU


volkswagen_kdf
Autá značky Volkswagen pozná asi každé malé decko ;-). Denno-denne sa stretávame na cestách s autami práve tejto automobilky. Poskytujú presne to, čo bežný občan, starostlivý otec alebo zanietený vyznávač rýchlej jazdy vyžadujú od svojho auta. Všetko sa to začalo v roku 1938, kedy sa začal budovať výrobný závod vo Wolfsburgu. Prvý automobil VW, model KDF, bol vyrobený v roku 1939, avšak prvé prototypy vznikali už od roku 1932. Počas vojny bol vyrábaný terénny voz s označením Kübelwagen a obojživelník s názvom Schwimmwagen. Po vojne bol do výroby zavedený svetovo-známy a obľúbený "chrobák" (Beetle), ktorý vyvinul Ferdinand Porsche ešte pred začatím vojny. Firma VW vyrábala až do polovice sedemdesiatych rokov vozy so vzduchom chladenými motormi uloženými vzadu. Potom prešla automobilka s modelmi Golf, Polo, Passat a ďalšími na predný pohon. Dnes patrí VW medzi najväčšie a najdôležitejšie automobilky, pričom montážne závody má v Brazílii (od roku 1953), USA, Mexiku, Austrálii, Južnej Afrike atď. Do koncernu VW patria tiež firmy Audi, Seat, Škoda a ďalšie.

VEČNE ŽIVÝ VW MICROBUS


volkswagen_minibus_chameleon
Čo sa môže hodiť na výlety viac, než priestranný van? Predstavte si pláž, Slnko, kamaráti, dobrá nálada a stovky kilometrov pred vami. Pocit blaženosti ešte znásobuje 21 okien a samostatné strešné okná, vďaka ktorým sa toto auto stalo tak populárne. Automobilka VW dobre vedela, čo robí, keď vyrábala tento model.

Automobilka VW si chcela získať hlavne mladú skupinu ľudí, o ktorej vedela, že sa im takéto auto náramne hodí a to hlavne v období "hipisákov". Treba povedať, že sa trafila do čierneho a toto auto sa stalo svetoznáme a hlavne veľmi obľúbené. Veď nie náhodou vídame tento mikrobus aj v dnešnej dobe.

O pohon sa staral vzduchom chladený štvorvalec s objemom 1,3-litra, uložený nad zadnou nápravou. Poskytoval dostatočný výkon 50 konských síl (37 kW) aj za pomoci štvorstupňovej manuálnej prevodovky.

Obľúbený bol aj vďaka dobre riešenému interiéru, ktorý bol dostatočne priestranný, čo bolo veľmi podstatné. A práve aj pre jeho interiér sa stal terčom tejto netradičnej úpravy.

MODERNÝ SVET V KLASICKOM ŠATE


volkswagen_minibus_chameleon
Za všetkým stojí spoločnosť Volkswagen of America, ktorá vytvorila ozaj netradičný koncept, postavený na základe práve spomínaného ´64 VW Microbus-u.

Je pekné, že ľudia sa venujú takýmto starým no hlavne populárnym autám, ale len málokoho by napadlo oživiť takúto klasiku v takomto zmysle.

Celý tento návrat ku klasike sa udial pod heslom "Hidden Technologies", pričom palce v tom majú ľudia z výskumného laboratória Electronics Research Laboratory (ERL), ktorí napchali do tohto štýlovo zrenovovaného mikrobusu najmodernejšie technologické prvky z oblasti reprodukcie zvuku, hlasového ovládania, senzorov, multifunkčných obrazoviek, navigácie, osvetlenia, batérií, solárnych článkov a mnohých ďalších prvkov.

Vo vnútri auta nájdeme interaktívne digitálne prístroje, kapacitné dotykové senzory, digitálne upravený zvuk, ovládače na hlasové ovládanie. Ďalej sa auto nezaobišlo ani bez elektronického, bezkľúčového zamykania dverí, alebo širokouhlej parkovacej kamery, ktorá je zobrazovaná na multifunkčnom displeji za volantom.

volkswagen_minibus_chameleon
Ako som spomínal na začiatku, toto auto si "úpravcovia" vybrali pre jeho dokonale priestranný interiér. Veď kam by napchali všetky tieto prvky.

To však nie je všetko. Svojho sa dočkal aj motor. Pôvodný bol odstránený a nahradil ho čistokrvný elektromotor, fungujúci na Li-Pol články. O motor sa postarala firma Hybrid Technologies.

A keďže ide o tzv. kalifornskú verziu Microbusu, ktorá má na streche uložené surférske dosky, ľudia z ERl to patrične využili. A to v podobe solárnych článkov, ktoré slúžia ako prídavný zdroj energie.

Cieľom bolo vytvoriť 100% - elektrické auto, ktoré by mohlo byť "živým" príkladom a ukážkou, ako by mala vyzerať budúca automobilová elektronika v praxi. Premiéru mal tento upravený automobil 22. septembra v americkom Bostone.

Fotogaléria Volkswagen Deluxe Microbus Chameleon 1964:Wallpaper s námetom VW Deluxe Microbus Chameleon 1964:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo si myslíte o tejto inovácii VW Microbusu z roku 1964? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k tomuto mikrobusu Volkswagen Chameleon Vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15643x

Home | Download | Tuning Shop | Kontakt