support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

logo toyota Vaše upravené autá: Toyota CELICA GT T23 - tuning by Patrix logo toyota

Vaše upravené autá: Toyota CELICA GT T23 - tuning by Patrix

14.May.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ako sa hovorí, všetko pekné sa raz skončí a toto je prípad mňa a siedmej generácie automobilu Toyota Celica s označením GT (r.v. 2000) s obsahom motora 1,8L, sériovým výkonom 143 konských síl a točiacim momentom pohybujúcim sa niekde pri čísle 172 Nm. Je totiž na predaj. Automobil bol v roku 2008 dovezený z Nemecka z mesta Leonberg. Pre tých, ktorí by sa s touto Toyotou chceli zoznámiť, volá sa CECILKA :D

Najazdené má 129 000 km – väčšinou na dlhšej trase. Je vo výbornom stave ako po optickej aj po mechanickej stránke. Výbava, ktorá sa v nej nachádza je najvyššia aká bola na danom modeli dostať. O radenie sa stará 6 - rýchlostná prevodovka s krátkym športovým radením, ktoré je síce pevnejšie, ale o to rýchlejšie a presnejšie. O luxus v interiéri sa starajú sedačky potiahnuté čiernou kožou, ktorú môžeme nájsť aj na volante (posilňovač riadenia) a riadiacej páke. V lete iste dobre padne automatická klíma, ktorá už po pár sekundách rapídne zníži teplotu v automobile. Nakoľko koža, slnko a leto k sebe veľmi nepasujú bolo nutné nalepiť slnečné fólie od firmy SunTek, ktoré odrážajú podstatnú časť slnečných lúčov. Bezpečnosť pasažierov je zabezpečená pomocou dvoch airbagov vodiča aj spolujazdca. Na dlhých cestách sa nenudíme, vďaka rádiu s CD a meničom na 6 diskov. Aj keď ide o sériové rádio a reproduktory, zvuk je kvalitný a bez šumu. V „čelike“ je na elektriku takmer všetko (strešné okno, vyhrievané zrkadlá, sťahovanie okien, nastavovanie spätných zrkadiel, ...) -> žiadna „sociálna verzia“ :-D. V interiéri športový vzhľad dopĺňajú prahové lišty. Cecilka má imobilizér a dva vystrelovacie kľúče typu VW. Toyota je osadená na 16“ päťlúčových sériových elektrónoch obutých do pneumatík Chapmiro HPZ-50 s rozmerom 205/50 R 16 91W (rýchlostný index do 270km/h) a závodným dezénom. Decentné sériové krídlo vo farbe karosérie zabezpečuje lepší prítlak k asfaltu. Predné a zadné hmlovky sú samozrejmosťou.

toyota celica gt t23

Na aute bolo prevedených zopár úprav, ktoré sa týkajú najmä výkonnostnej stránky a ovládateľnosti vozidla. Lepšie dýchanie motora prináša CAI (cold air intake) kit od japonskej firmy Injen s označením RD (racing division). Je prispôsobený tak, že vzduchový filter je priamo za predným nárazníkom, čo znamená vyššie prúdenie hustejšieho chladného nátlakového vzduchu, a zároveň sa zamedzuje saniu teplého vzduchu od motorového priestoru ako je to u krátkych kitoch („short ramoch“). Tento CAI systém sa používa na závodných automobiloch po celom svete.

Medzi ďalšie úpravy patrí výmena sériových zvodov sa športové keramické zvody. Výber padol na firmu DC Sport, ktorá patrí medzi preborníkov vo výrobe výfukových systémov – najmä zvodov. Nové keramické, so systémom 4-1, zabezpečujú výkon hlavne pri vyšších otáčkach a celkový nárast výkonu je vyšší ako pri iných systémoch.

Keď sme už pri výfukovej sústave, za zmienku určite stojí cat-back výfuk od japonskej firmy Tanabe, ktorá patrí k popredným výrobcom v oblasti motoršportu. Tlmič výfuku má označenie Medalion Concept G. Výfuk je komplet vyrobený z nerezovej ocele. Je otvorený, vďaka čomu je zabezpečený rýchly odvod spalín a navýšenie výkonu. Zároveň je spracovaný tak, aby jeho hlučnosť nepresahovala hluk 93dB. Týmto spracovaním sa dosiahlo taktiež to, že Celica prejde STK a nebudú môcť „pindať“ ani príslušníci zákona. K ďalšej úprave motora prispeli aj sviečky Denso Iridium Power a o rýchlejšie „ prehadzovanie“ rýchlostných stupňov vďačíme už spomínanému rýchlemu a presnému krátkemu radeniu, a vďaka short shifter „klesla“ hlavica riadiacej páky približne o dva centimetre.

toyota celica gt t23

Medzi performance úpravy možno zaradiť aj spevnenie karosérie a náprav rozpernými tyčami s chrómovou povrchovou úpravou - v počte 4 kusy: predná horná (v motorovom priestore), predná spodná (na náprave), zadná horná (v batožinovom priestore), a nakoniec zadná spodná (na náprave). Nakoľko som sa chcel držať hesla: „Čo neubrzdíš neukecáš“, na rad prišli aj brzdy. K dispozícií sú brzdové kotúče a platničky EBC Brakes. Športové kotúče majú označenie Turbo Groove, sú drážkované, s vnútorným a vonkajším chladením, ktoré zabraňuje prehrievaniu disku a brzdového obloženia. Disk má zlatý nános zabraňujúci korózii a nie je kompletne prevŕtaný, čím je zaručená jeho vyššia pevnosť. Brzdové obloženie je označené ako GreenStuffa je vyrobené z materiálu kevlar/aramid. Taktiež obdržalo cenu Maxpower za najlepšie brzdové obloženie. Firma EBC vyrobila obloženie tak, aby čo najmenej zanechávalo čierny brzdový prach a tým zabezpečilo kvalitnejšie brzdenie a predĺžilo životnosť brzdnej sústavy. Účinok Greenstuff obloženia sa rozpína až do hodnoty okolo 650°C. Úpravy na Celice vyšli približne na 3000 € a po ich dokončení má auto podľa odhadov minimálne 165 koní.

Ako sa hovorí, „každý vodič by mal poznať aktuálny stav svojho auta“, aj kvôli tomu sa pripravuje inštalácia (ešte nebolo času) budíkov na A-stĺpik. Budú to ukazovatele tlaku oleja, teploty oleja a sýtosti zmesi od firmy JDM Sport.

Fotogaléria úprav a montovaných dielov do Toyoty Celica T23:Ďalšie úpravy patria skôr do kategórie vizuál. HID xenónové výbojky so teplotou svetla 6000k (megawhite) pomáhajú vďaka dva-krát dlhšiemu dosahu lúča lepšie osvetľovať vozovku, neunavujú oči a vydržia 8x dlhšie oproti klasickým H7-čkám. Keď sme už pri tých svetlách, osvetlenie batožinového priestoru bolo pre mňa nepostačujúce, tak som ho vymenil za neónové osvetlenie dvojicou 30 cm neónov s bielym svetlom, ktoré sú namontované tak, že ich nie je vidieť, a zároveň rovnomerne osvetľujú priestor kufra.

PS – vďaka pri úpravách patrí všetkým „čo mi do toho nepindali“, tatovi za pomoc pri väčšine úprav a tebe zlatík, že si to somnou vydržala . Dík patrí aj firme Cobra – tuning za zháňanie hore uvedených dielov z celého sveta.

toyota celica gt t23

Ďalšie údaje:


STK platná do 3.5.2010
EK platná do 3.5:2010
olej a filtre menené pri 125 000 km
vymenené ložiská alternátora
vymenené vzpery tretích dverí
bola robená diagnostika vozidla – záver: BEZ ZÁVAD


Silné stránky:


výborné jazdné vlastnosti
nízka hmotnosť
kvalitný podvozok
presné radenie
dobrá spotreba 7,7 litra
veľký batožinový priestor
6 – stupňová prevodovka
nie je to tuctové auto
japonské prepracovanie detailov


Slabé stránky:


Menší priestor pre spolujazdcov na zadných sedadlách
Slabší výhľad pri cúvaní – treba si zvyknúť


Cena tejto Toyoty Celica GT je 9300 €. V cene sú zarátané všetky úpravy, zimné pneumatiky Matador MP 59 205/55 R16, aj pôvodné sériové komponenty, ktoré boli nahradené športovými.

Dúfam že sa dostane do správnych rúk, ktoré ju budú mať radi aspoň tak ako ja. O Cecilku bolo dobre postarané, bola garážovaná a v zime veľmi málo jazdená. Lúčiť sa bude ťažko.

PS – prepáč miláčik, že som ťa niekedy kvôli Cecilke zanedbával.

Kontakt:
TELEFÓN: 0911 813 860
MAIL: patrixT23@gmail.com


toyota celica gt t23

Fotogaléria upravenej Toyota Celica T23:Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

33,-€ (1000,-Sk)

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na túto úpravenú Toyotu Celicu od tunera Patrika? Prosíme, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky Toyota, tak navštívte našu podstránku:

Toyota tuning


Viac informácií k vašim upraveným autám vám radi poskytneme. Zoznam vašich upravených áut nájdete na našich podstránkach tu:

VAŠE UPRAVENÉ AUTÁ


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Patrix
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 13466x    hodnotenie: 1.8/5, 23 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt