support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

Hliníkové, ľahké, pevné rozširovacie podložky od SCC

Hliníkové, ľahké, pevné rozširovacie podložky od SCC

04.Oct.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Každý správny entuziasta áut, športovejšie naladený vodič a tuner sa rozhodne skôr či neskôr rozšíriť nápravu kolies svojho miláčika a to kvôli zlepšeniu jazdných vlastností, bezpečnosti, a vzhľadu. Rozšírením nápravy kolies samozrejme prispievame hlavne k stabilite podvozku na ceste a to je aj hlavný dôvod, prečo sa zvyknú aplikovať na auto. Je nad Slnko jasné, že možným prispením k rozšíreniu stopy auta slúžia širšie disky a/alebo pneumatiky, no o tých dnes písať v tomto článku nebudeme. Chceme vám predstaviť výrobky, ktoré jednoznačne patria na miesto medzi kolesá a brzdy. Áno, uhádli ste, sú to rozširovacie podložky.

Ilustračné vysvetlenie funkcie a výpočtu správnej hrúbky distančnej podložky:

preview

Rozširovacie podložky od nemeckej firmy SCC patria medzi najkvalitnejšie výrobky tohto typu. Sú vyrobené z ľahkého a pevného hliníka. Podložky od SCC sú prísne testované a kontrolované. Spoločnosť dodržiava veľmi prísne normy kontroly kvality, počínajúc už pri výbere surových materiálov. Výsledky testov sú prenesené do nepretržitého zlepšovania kvality. Všetky ich výrobky sú certifikované a homologizované v EÚ a spĺňajú aj náročné kritéria a podmienky nemeckého TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) a DEKRA (Deutscher Kraftfahrzeug-Überwachungsverein). Niet sa tomu čudovať, že stále väčší počet renomovaných a uznávaných úpravcov na celom svete používa pre svoje úpravy áut podložkové systémy SCC. Aj samotný importéri a predajcovia áut sa čoraz častejšie obracajú na firmu SCC s dopytom o ich podložky pre svojich klientov.

Skrátene povedané: dlhoročné skúsenosti a postupné úspechy na svetovom trhu, radia rozširovacie podložky SCC medzi svetovú špičku s osvedčenou zárukou.

Ilustračné pohľady montovaných podložiek SCC na rôznych autách:

preview
preview
previewPrečo práve rozširovacie podložky od SCC ?

· ľahký, veľmi pevný hliník
· technickou kontrolou skúšaná kvalita
· viacročné osvedčené systémy pre výrobu rozširovacích podložiek
· novšia a novšia technika na svetovej úrovni
· dodávané vo všetkých veľkostiach a rozstupoch dier pre všetky typy áut
· super optika bez nových hliníkových diskov
· cena a rýchla dodávka
· adaptácia jedného rozstupu dier ku každému inému, pokiaľ je to možné

Kvôli komplexnosti celkového sortimentu značky SCC, rozdelili sme ich sortiment na niekoľko hlavných skupín podložkových systémov:


ŠTANDARDNÉ PODLOŽKY

1. „SYSTEM 2“

Táto rozširovacia podložka je s dvojakým centrovaním. V súlade s hrúbkou sa upevňuje s dlhšími kolesovými skrutkami resp. s vrúbkovanými skrutkami. V každom prípade sa pre vaše kolesá musí objednať nový upevňovací materiál. V prípade objednávky je potrebné nám dodať informácie o Vašich súčasných kolesových skrutkách, teda či sa jedná o kužeľové alebo guľaté skrutky a aký majú typ a dĺžku závitu: Radi Vám samozrejme pri správnej identifikácii pomôžeme.

Ilustračné pohľady na SCC podložky typu „SYSTEM 2“:

preview
preview
preview2. „SYSTEM 3“

Táto rozširovacia podložka je vyhotovená z veľmi hodnotného hliníka. Pritom sa rozširovacia podložka montuje len medzi disk a nápravu vozidla. S výnimkou niektorých džípov sa všetky rozširovacie podložky vyhotovujú s dvojakým centrovaním. Všetky originálne upevňovacie časti sa môžu naďalej použiť.

Ilustračné pohľady na SCC podložky typu „SYSTEM 3“:

preview
preview
preview3. „SYSTEM 4“

Rozširovacia podložka s označením System 4 technicky zodpovedá podložke System 3, no namiesto vrúbkovaných skrutiek sa nachádzajú v rozširovacích podložkách diery so závitmi. Aj pri tejto podložke sa dodáva potrebný upevňovací materiál. Použitím veľmi hodnotného a v ťahu pevného špeciálneho hliníka sa nevyžaduje vlisovanie puzdier so závitom.

Ilustračné pohľady na SCC podložky typu „SYSTEM 4“:

preview
preview
preview4. „SYSTEM 5“

Podložka tohto typu s jednoduchým centrovaním sa dodáva ako systém 2 bez upevňovacieho materiálu. V každom prípade je potrebné doobjednať vhodný upevňovací materiál. V prípade objednávky je potrebné nám dodať informácie o Vašich súčasných kolesových skrutkách, teda či sa jedná o kužeľové alebo guľaté skrutky a aký majú typ a dĺžku závitu: Radi Vám samozrejme pri správnej identifikácii pomôžeme.

Ilustračné pohľady na SCC podložky typu „SYSTEM 5“:

preview
preview
previewPri SCC adaptačných rozširovacích podložkách máte možnosť, si adaptovať Vaše disky kolies od jednej rozstupovej kružnici dier k druhej, alebo od stredového vŕtania dier na nejaké iné. To znamená, že môžete napr. diskami z Porsche jazdiť na Golfe, alebo diskami z Mercedesu na aute BMW. V mnohých prípadoch môžete mať problém, keď napr. prostredníctvom montáže bežnej rozširovacej podložky nie je k dispozícii postačujúce centrovanie. Preto môžete s adaptačnými rozširovacími podložkami SCC nahradiť existujúci stredový krúžok a rozširovaciu podložku prostredníctvom jednej súčiastky.

Okrem štandardných podložkových systémov, ponúka SCC aj adaptačné systémy, ktoré sme rozdelili na tieto skupiny:


ADAPTAČNÉ PODLOŽKY

1. „ADA-SYSTEM 2“

preview
Rozširovacia podložka s dvojakým centrovaním. Slúži k adaptácii stredového vŕtania dier diskov. Teda ako príklad by sme uviedli, že by ste chceli disky z Mercedesu „prehodiť“ na BMW. Slúži ale tiež k tomu, aby sa nahradila rozširovacia podložka bez stredového centrovania (System 5) a stredový krúžok z umelej hmoty, ktorá v kombinácii neponúka postačujúce centrovanie. Pri tomto systéme sa vyžadujú dlhšie kolesové skrutky, resp. Vrúbkované skrutky. Pri objednávke treba uviesť typy vašich kolesových skrutiek.

2. „ADA-SYSTEM 3“

preview
Táto rozširovacia podložka je vyhotovená vo veľmi hodnotnej hliníkovo-magnéziovej zlúčenine. Pritom sa rozširovacia podložka montuje len medzi disk a nápravu vozidla. S týmto systémom sa môže adaptovať rozstupová kružnica dier, ako aj stredové centrovanie. Zmeniť počet dier, napr. zo 4 na 5 nie je bohužiaľ možné. S výnimkou niektorých džípov sa všetky rozširovacie podložky vyhotovujú s dvojakým centrovaním. Všetky originálne upevňovacie časti sa môžu naďalej použiť, pretože SCC dodáva všetky potrebné súčiastky, aby sa mohla namontovať rozširovacia podložka.

3. „ADA-SYSTEM 4“

preview
S týmto systémom sa môže adaptovať rozstupová kružnica dier ako aj stredové centrovanie. Počet dier musí zostať tomto prípade rovnaký (napr. zo 100/4 na 108/4 alebo 100/5 na 112/5). Pritom sa rozširovacia podložka namontuje len medzi disk a nápravu vozidla. Použitím veľmi hodnotnej hliníkovo-magnéziovej zlúčeniny sa nevyžaduje vlisovanie puzdier so závitom. Všetky originálne upevňovacie časti sa môžu naďalej použiť. Dodávajú sa všetky časti potrebné k upevneniu rozširovacej podložky.

4. „ADA-SYSTEM 4L“

preview
S týmto systémom sa môže adaptovať počet dier, ako aj stredové centrovanie. Rozstupová kružnica dier musí zostať v tomto prípade rovnaká (napr. 100/4 na 100/5). Použitím veľmi hodnotnej hliníkovo-magnéziovej zlúčeniny sa nevyžaduje vlisovanie puzdier so závitom. Všetky originálne upevňovacie časti sa môžu naďalej použiť. Dodávajú sa všetky časti potrebné k upevneniu rozširovacej podložky a kolesa (ako pri Systéme 2), sa musí extra objednať pre koleso v súlade so sériovými skrutkami.

5. „ADA-SYSTEM 4M“

preview
S týmto systémom sa môže adaptovať rozstupová kružnica dier ako aj stredové centrovanie. Rozstupová kružnica dier vozidla musí byť v tomto prípade medzi 95,25/4 a 100/4 (napr. 100/4 na 130/5). Pritom sa rozširovacia podložka namontuje len medzi disk a nápravu vozidla. Použitím veľmi hodnotnej hliníkovo-magnéziovej zlúčeniny sa nevyžaduje vlisovanie puzdier so závitom. Všetky originálne upevňovacie časti sa môžu použiť naďalej. Dodávajú sa ale všetky potrebné časti k montáži rozširovacích podložiek. Keďže rozstupová kružnica dier 130/5 je všeobecne vŕtaná v M12x1,5 vyžadujú sa spravidla k upevneniu diskov nové kolesové skrutky. Osobitné pokyny si môžete všimnúť v katalógoch SCC.

6. „ADA-SYSTEM 4X“

Adaptačný systém Tento systém je výnimočný vo všetkých smeroch. Je to unikátny, patentovaný nápad firmy SCDC, ako vytvoriť multi adaptabilný systém podložky. S týmto systémom je možná zmena rozstupu z 4 na 5 alebo 5 na 4 diery. Takto je prakticky realizovateľná takmer každá možná kombinácia rozstupových kružníc. Vyrobené u tieto revolučné podložky z legovanej hlíníkovo-magnéziovej zlúčeniny. Tento typ podložky sa jednoducho namontuje medzi koleso a nápravu auta. S týmto systémom môžete aj ľubovoľne meniť stredový vrt náboja kolesa. Dodávajú sa všetky časti potrebné k upevneniu rozširovacej podložky.

Zopár ilustračných obrázkov rôznych prevedení a kombinácii adaptačných podložiek nájdete tu:
Firma SCC ponúka aj široké spektrum skrutiek matíc a čapov pre svoje podložky. Rozdelili sme ich opäť na pár základných skupín:


SKRUTKY, MATKY, ČAPY

1. „TYP 1“ - jednodielna kolesová skrutka s kužeľovým (guľovitým) a plošným spojom

typ 1 Jednodielne kolesové skrutky sa ponúkajú so 60° kužeľovým alebo guľovitým spojom v polomeroch (rádius) 13mm a 14mm. Pri 60° kužeľovom spoji je sotva niečo si všimnúť. Pri guľovitom spoji sa musí bezpodmienečne dávať na to pozor, aby ste použili správny rádius, pretože kolesová skrutka neleží na celej ploche kužeľového spoja, ale len na malej časti. Na základe malej dosadiacej plochy môže dôjsť k uvoľneniu skrutiek.

2. „TYP 2“ - dvojdielna kolesová skrutka s kužeľovým (guľovitým) a plošným spojom

typ 2 Dvojdielne kolesové skrutky sa vyrábajú so 60° kužeľovým spojom alebo guľovitým spojom v rádiusoch 12mm, 13mm a 14mm. Pokiaľ výrobca Vášho vozidla resp. kolies použije jednodielne kolesové skrutky alebo kolesové matice, mali by ste tieto vymeniť výlučne za dvojdielne. Dvojdielne kolesové skrutky sa vyznačujú vyšším uťahovacím momentom a majú ďalšie technické prednosti.

3. „TYP 3“ - „ibolt“ kužeľový (guľovitý) a plošný spoj dvojdielny

typ 3 Tieto dvojdielne kolesové skrutky sa vyrábajú so 60° kužeľovým spojom alebo guľovitým spojom v rádiusoch 12mm, 13mm a 14mm. Pokiaľ výrobca Vášho vozidla resp. kolies použije jednodielne kolesové skrutky alebo kolesové matice, mali by ste tieto vymeniť výlučne za dvojdielne. Dvojdielne kolesové skrutky sa vyznačujú vyšším uťahovacím momentom a majú ďalšie technické prednosti matice, mali by ste tieto vymeniť výlučne za dvojdielne. Dvojdielne kolesové skrutky sa vyznačujú vyšším uťahovacím momentom a majú ďalšie technické prednosti.

4. „TYP 4“ - kolesové matice s kužeľovým (guľovitým) plošným spojom

typ 4 Kolesové matice ponúkame jednodielne alebo dvojdielne so 60° kužeľovým (guľovitým) alebo plošným spojom v rádiusoch 12mm,13mm a 14mm. Pri 60° kužeľovom spoji musíte bezpodmienečne dávať pozor, aby ste použili správny rádius, pretože kolesová matica neleží na celej ploche guľového spoja, ale len na malej časti. Na základe malej dosadacej plochy môže dôjsť k uvolneniu skrutiek. V najhoršom prípade sa môže uvolniť koleso.

5. „TYP 5“ - kolesové skrutky a matice adaptovanej rozstupovej kružnici dier

typ 5 Kolesové skrutky a matice adaptovanej rozstupovej kružnici dier zásadne zodpovedajú hore opísaným dvojdielnym kolesovým skrutkám a maticiam. Prostredníctvom meniteľného rozmiestnenia kužeľového resp. guľovitého spoja sa tým môže vyrovnať diferencia medzi rozstupovou kružnicou dier disku a rozstupovou kružnicou dier nápravy vozidla. Pricom sa môže adaptovať diferencia až do 2,5mm v rozstupovej kružnici dier ( napr. z 110,5mm na 112,5mm ).

6. „TYP 6“ - „ibolt“ – kolesové skrutky adaptovanej rozstupovej kružnici dier

typ 6 „ibolt“ kolesové skrutky adaptovanej rozstupovej kružnici dier zásadne zodpovedajú hore opísaným dvojdielnym IAS-kolesovým skrutkám. Prostredníctvom asymetrického rozmiestnenia kužeľového –resp. guľovitého spoja, sa môže vyrovnať diferencia medzi rozstupovou kružnicou dier disku a rozstupovou kružnicou dier nápravy vozidla. Pritom sa môže v rozsupovej kružnici dier adaptovať diferencia až do 2,5mm. ( napr. 110/5 na 112/5 ).

7. „TYP 7“ - „ibolt“ – vrúbkované skrutky – skrutky s dvojitým závitom

typ 7 Vrúbkované skrutky vie SCC dodať v rôznych priemeroch rýh, v rôznych závitoch a dĺžkach. Pre správnu objednávku je rozhodujúci originálny priemer rýh. Počet zubov hrá len podmienenú rolu. Tieto skrutky s dvojitým závitom slúžia k prestavbe vozidiel, ktoré sériovo majú skrutky k upevneniu vozidiel, aby sa disky upevnili s maticami.

8. „TYP 8“ - poistné skrutky

typ 8 Tieto skrutky slúžia najmä k ochrane pred krádežou Vašich hliníkových diskov Sú k dispozícii takmer vo všetkých veľkostiach a prevedeniach.

INFORMÁCIE

Závity – kužeľový spoj – guľovitý spoj – dĺžka závitu

Pri udaní závitu sa myslí závit príslušnej skupiny vozidiel. Tu bude k jednému závit so zvýšením (napr. M12x1,5) a uvedie sa, či bude náprava vozidla upevnená s kolesovými skrutkami (S) alebo s kolesovými maticami (R resp. M). Pri udaní RD 14,25 sa uvedie priemer rýh sériových existujúcich vrúbkovaných skrutiek. Na základe tohto údaja si môžete vyhľadať v cenníku dlhšie vrúbkované skrutky rovnakého rozmeru. Pri udaní kužeľového alebo guľovitého spoja sa myslí forma kolesových skrutiek, resp. kolesových matíc. Používajú sa rozličné formy od jednotlivých výrobcov. Pritom sa jedná o 60° kužeľový spoj alebo guľovitý spoj (polguľovú formu) v rádiusoch 12mm, 13mm alebo 14mm. Pod dĺžkou závitu sa myslí rozmer medzi začiatkom závitu a hore uvedeným kužeľovým alebo guľovitým spojom na hlave skrutky. Prosíme, aby ste si pred objednávkou súčiastok dostatočne overili, že ktorý typ kolesých skrutiek by ste potrebovali.

Aktuálne cenníky a aplikačné zoznamy pre danú značku auta si stiahnite tu (pdf dokument):Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.

Značnú časť podložiek ako aj skrutiek a matíc si môžete pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshopSme presvedčený o tom, že sa tieto podložky budú páčiť všetkým entuziastom a fanúšikom tuningu. Dodacie lehoty na podložkové systémy firmy SCC sa pohybujú okolo 10 dní odo dňa objednávky, pokiaľ tieto nie sú na sklade alebo vyrobené. Pri špeciálnych objednávkach a výrobkoch na zákazku sa dodacie lehoty určujú osobitne. Na všetky tieto výrobky poskytujeme plnú záruku (24 mesiacov). Vzhľadom k tomu, že sa pri niektorých týchto doplnkoch jedná o náročnejšie montáže tak vám odporúčame zveriť montáž špecializovaným firmám, ktorých je na Slovensku zaiste dosť.

Produktový katalóg SCC 2008 na stiahnutie:
(PDF dokument)
preview
download
[ 5,9 Mb ]


Máte už nejaké skúsenosti s rozširovacími podložkami na aute? Aké? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viacej informácii k tejto novinke, aktuálnym cenám, akciám a ostatným výrobkom od firmy SCC vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 69028x    hodnotenie: 2/5, 89 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt