support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História áut značky Volkswagen

16.Dec.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Volkswagen

O osobné vozidlá sa veľmi zaujímal Adolf Hitler i Volkswagen Type 1 Beetle napriek tomu, že ich nevedel riadiť. V roku 1933 oslovil Ferdinanda Porsche a chcel po ňom, aby prepracoval svoje vozidlo z roku 1931 na vozidlo viac zamerané pre pracujúcich ľudí. Nové vozidlo navrhol projektant Erwin Komenda, dlhodobý zamestnanec firmy Porsche. Prvý KdF-Wagen (KdF = Kraft durch Freude, voľne preložené Sila cez radosť) mal tvary i konštrukčné riešenie českých vozidiel Tatra (nešlo o krádež nápadov, Porsche bol dobrým priateľom konštruktéra Ledwinky z Kopřivnice a radu nápadov spolu konzultovali) a stal sa predchodcom legendárneho Volkswagenu Beetle. Prvé vozidlá boli vyrobené v Stuttgarte a mali benzínový, vzduchom chladený radový štvorvalec za zadnou nápravou. Výroba sa ešte pred začiatkom druhej svetovej vojny presunula do KdF-Stadtu, dnešného Wolfsburgu. Behom vojny boli tieto osobné automobily v modifikácii Type 81 využívané na vojenské účely.

V apríli 1945 bolo mesto KdF-Stadt vybombardované a obsadené americkými vojakmi. Továreň na výrobu automobilov dostal na starosť britský dôstojník major Ivan Hirst. Pod jeho vedením sa firma dostala z najväčšej krízy a v roku 1946 už dokázala produkovať 1 000 Volkswagen Type 2 vozidiel za mesiac. V povojnovej dobe sa tiež premenovala spoločnosť na Volkswagen a mesto na Wolfsburg. V roku 1948 Hirst odchádza a firma je pod správou Spolkovej republiky (SRN). Vedenie firmy Volkswagen je zverené Heinrichovi Nordhoffovi, ktorý predtým pracoval ako manažér automobilky Opel.

Automobilka Volkwagen pod Nordhoffovým vedením rástla a začala vyrábať vozidlá Type 2. Novinka bola skoro po svojom predstavení dostupná tiež v prevedení dodávka, pick-up a karavan. Vedľa tohto modelu sa vyrábalo i športové vozidlo Karmann Ghia. VW expandovalo a v roku 1949 otvorilo prvý autosalón v Spojených štátoch amerických. Behom prvého roku sa predali len dve vozidlá, ale na konci roku 1955 presiahol počet predaných vozidiel jeden milión kusov.

Behom nasledujúcich rokov boli predstavované ďalšie dve generácie modelu Beetle ako Type 3 a Type 4. V roku 1973 došlo k prekonaniu svetového rekordu z roku 1924 v počtu predaných vozidiel, VW Beetle porazil legendárny Ford T. Automobilu s názvom Beetle sa do tej doby predalo cez 16 miliónov. I cez vysoké predajné čísla modelu Beetle mal Volkswagen finančné problémy. Všetko vyriešila akvizícia automobilky Audi/Auto Union. Výrobca vozidiel z Ingolstadtu mal už vtedy skúsenosti s výrobou vozidiel s vodou chladenými motory a náhonom na prednú nápravu, čo Volkswagen zúfalo potreboval. Získané technológie začali novú éru Volkswagenu a vznikli vozidlá Polo, Golf a Passat, ktoré mená sú vidieť na autách do dnes.

V roku 1974 bola továreň na výrobu Beetlov prebudovaná a z linky začali vychádzať Golfy, ktoré sa v USA a Kanade predávali až do roku 1985 pod názvom Rabbit (králik). Za designom Golfu stál známy taliansky návrhár Giorgetto Giugiaro. Na podvozku Golfa vzniklo niekoľko karosárskych variant: športový kupé Scirocco, sedan Jetta, Cabriolet a pick-up Caddy. V 80. rokoch 20. storočia kúpila automobilka Volkswagen menšinový podiel akcií v španielskej firme Seat (montážnom závode spoločnosti Fiat) a v roku 1990 získala nad touto továrňou kompletnú kontrolu. O rok neskôr svoje portfólio rozšírila i o českého výrobcu vozidiel, mladoboleslavskú firmu Škoda.

V 90. rokoch 20. storočia sa celkom prepracovala marketingová stratégia spoločnosti: Audi dostalo istú samostatnosť, aby mohlo konkurovať prémiovým značkám BMW a Mercedes-Benz. Koncom 90. rokoch sa pokúsila dvojica firiem BMW a Volkswagen kúpiť anglickú spoločnosť Rolls-Royce Motors. Volkswagen ponúkol viac, ale za 430 miliónov libier kúpil len práva na legendárnu sošku Spirit of Ecstasy, tvar masky a mriežky chladiča. Ochrannú známku Rolls-Royce si pôvodná firma ponechala a časom ju predala BMW. Automobilka z Mníchova sa nakoniec stala majiteľom prestížnej značky a Volkswagen nakoniec ustúpil (kúpil totiž menej problémové Bentley).

V súčasnej dobe je koncern Volkwagen štvrtým najväčším producentom vozidiel na svete a ponúka automobily od maličkého Foxa, cez Golf a Passat, až po luxusnú limuzínu Phaeton. Má tiež predajne úspešné vozidlo v kategórii SUV, VW Touareg. Pod krídla koncernu mimo známe vozídlá spadajú superšportové vozidlá Lamborghini alebo luxusné, až takmer aristokratické automobily Bentley. Vďaka VW sa po cestách prehá§a najsilnejšie sériovo vyrábané auto sveta, Bugatti Veyron, ktoré má preplňovaný šestnásťvalec o objeme 8 l a výkon 736 kW (1001 k). Na záver drobná zaujímavosť: Volkwagen už od zrodenia spolupracuje na niektorých projektoch s automobilkou Porsche, ktorá v súčasnosti drží viac než 30 percent akcií firmy VW.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky VOLKSWAGEN, tak navštívte našu podstránku:

VOLKSWAGEN tuning


Viac informácií k značke VOLKSWAGEN vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 8025x    hodnotenie: 1.1/5, 8 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt