support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História áut značky Toyota

01.Feb.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Toyota

Japonec Sakichi Toyoda bol vynálezcom a vďaka predaju patentu na automatický tkalcovský stav mal peniaze na založenie spoločnosti Toyota Motor Company. Správu spoločnosti dostal na starosť jeho syn Kiichiro Toyoda. Firma najprv experimentovala s dvojvalcovými motormi, neskôr začala kopírovať americký Chevrolet Airflow. Prvý vlastný motor s označením Type A bol vyrobený v roku 1934, o rok neskôr prichádza osobný automobil Model A1 a valník typu Model G1. Samotná firma Toyota Motor Co., Ltd. sa odštepila v roku 1937.

Behom nasledujúcich rokov sa výroba rozšírila i o výrobu autobusov a veľkých nákladných áut. Po druhej svetovej vojne spoločnosť ďalej vyrábala nákladné autá, ale z výrobného pásu začali tiež vychádzať kompaktné vozidlá Model SA, ktoré niektorí nazývali Toyopet. Bolo to lacné auto pre širokú verejnosť, motor mal výkon 27 koní a najvyššia rýchlosť neprekročila 85 km/h. Vozidlo SA bolo po piatich rokoch vymenené za úspešnejší Model SD, ktorý sa v rade japonských miest uchytil ako vozidlo taxislužby.

Jeden z najväčších rozmachov zažila Toyota v rokoch 1955 - 1965, kedy sa behom desiatich rokov zdvihla produkcia z 8 400 vozidiel ročne na neuveriteľných 600 tisíc kusov za rok. V týchto rokoch spoločnosť expanduje na americký trh, kde ponúka spomínaný Toyopet (už v troch verziách: Crown, Master a Crown Deluxe) a úspešný BJ Toyota Jeep (dnešný Land Cruiser). V 80. rokoch 20. storočia začala klíčiť myšlienka o vzniku samostatnej divízie luxusných automobilov, a to predovšetkým pre severoamerický trh. Neskôr vznikla dcérska automobilka Lexus a prvé vozidlo tejto značky LS400 sa na trhu objavuje v roku 1989. Lexus LS400 sa následne stáva predajným hitom, pretože ponúka za nižšiu cenu komfort porovnateľný, ak nie dokonca lepší, než hlavný konkurent Mercedes-Benz.

V automobilových športových súťažiach má Toyota tiež radu úspechov, z týchto známejších ide napríklad o zisk štyroch titulov majstra sveta v šampionáte rally s fenomenálnym Carlosom Sainzom. Od roku 1999 Toyota budovala moderný špičkový tým v najprestížnejšej súťaži, vo formuli 1. McNish a Salo išli v roku 2002 prvé závod s monopostami Toyota.

V súčasnej dobe je Toyota s dcérskou spoločnosťou Lexus lídrom na trhu čo sa týka ponuky hybridných pohonov. Model Prius a následne RX400h sú prvými masovo predávanými automobilmi, ktoré jazdia s benzínovým agregátom v kombinácii s elektromotorom.

Toyota patrí spolu s koncernami General Motors, Daimler-Chrysler a Ford medzi najväčších hráčov na automobilovom trhu. Na rozdiel od spomínaných amerických kolosov nemá dlhodobé finančné problémy a vozidlá Toyota v rade prípadov kraľuje tabuľkám, kde sa hodnotí spoľahlivosť osobných automobilov.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky Toyota, tak navštívte našu podstránku:

TOYOTA tuning


Viac informácií k značke Toyota vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 5882x    hodnotenie: 1/5, 5


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt