support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História áut značky MASERATI

19.Jun.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

MASERATI

Bratia Carlo, Alfieri, Ettore, Bindo a Ernesto Maseratiovci založili spoločný podnik v roku 1914. Officina Alfieri Maserati SpA sa okrem opráv vozidiel zaoberala predajom automobilov Isotta Fraschini a ich úpravami k účasti v motoristickom športu.

Za 1. svetovej vojny firma vyrábala tiež zapaľovacie sviečky. V roku 1926 bratia Maseratiovci predstavili svoje prvé športové vozidlo, ktoré už v názve nieslo ich priezvisko. Toho istého roku sa 25. apríla podarilo slávnemu jazdcovi Alfierimu zvíťaziť vo svojej triede závodu Targa Florio. Mario, šiesty brat v rodine Maseratiovcov, namaľoval na auto známy emblém s Neptúnovým trojzubcom. Spoločnosť Maserati sa naďalej zaujímala o automobilový šport. Vozidlá s trojzubcom v znaku prešli ako prvé cieľom závodu Indianapolis 500 ročníkov 1939 a 1940. Argentínsky legendárny pilot formule 1 Fangio vybojoval v rokoch 1954 a 1957 s monopostom Maserati F1 tituly majstra sveta v závodoch veľkých cien. V rokoch 1955, 1956, 1960 a 1961 zvíťazili vozidlá Maserati rovnako v jazde na 500 km a 1000 km na okruhu Nürburgring. Vyhrali tiež v mnohých ďalších závodoch na veľkú vzdialenosť. Spoločnosť Maserati patrila k nemnohým továrňam, ktoré dodávali závodné špeciály tiež súkromným osobám. To však nezaisťovalo dostatočný zisk k udržaniu chodu podniku. Spoločnosť preto prešla v roku 1937 do vlastníctva priemyselníka Commendatoreho Adolfa Orsiho. Zmluva o predaji stanovila povinnosť bratom Maseratiovcov pracovať po dobu desiatich rokov pre nového majiteľa a zároveň im dovoľovala užívať priezvisko v ďalšej novej automobilovej spoločnosti.

Do Bologne sa Maseratiovci vrátili až v roku 1947. Tu založili novú spoločnosť, ktorú pomenovali Osca. V modenskej továrni je nahradil Orsiho mladý syn Ormer. Ten ponúkol peniaze Massiminiovi a Bellantinimu, konštruktérom spoločnosti Ferrari, ktorí prešli do Modeny. Tamojšia Officina Alfieri Maserati vtedy zamestnávala približne 30 pracovníkov. Rovnako ako pred vojnou sa sústredila prevažne na produkciu závodných a športových automobilov, ktorú bolo opäť treba intenzívne finančne podporiť. Vedenie spoločnosti sa múdro rozhodlo vyrábať pre širšiu verejnosť vozidlá triedy GT. Prevŕtaním litrového motoru zo závodného vozidla 6 CM vznikla pohonná jednotka zdvihového objemu 1500 ccm ich prvého "rodinného" auta. Išlo o kupé 2+2 označované ako Maserati A6 1500. Jeho karosériu navrhol a zhotovil Pinin Farina. Meno jeho ateliéru sa vtedy ešte písalo dvoma slovami. Vozidlo sa prvý krát predstavilo na ženevskom autosalóne v roku 1947. Objem valcov síce v roku 1951 vzrástol na 2 litre, avšak motor si ponechával jediný vačkový hriadeľ v hlave valcov. Zmena nastala v roku 1952, kedy sa do úpravy pohonnej jednotky vložil Gioacchino Colombo. Ventilový rozvod sa zmenil na DOHC a namiesto jediného karburátoru sa zmes paliva pripravovala trojicou karburátorov. Výsledkom bol motor, ktorý dokázal víťaziť v závodoch i poháňať autá v bežnej premávke.

Od roku 1954 sa uplatnil pod kapotou Maserati A6G2000. Tohto vozidla sa predalo veľmi málo a vo výrobe vytrvalo len do roku 1957. V tomto roku uviedla automobilka Maserati typ 3500 GT, ktorého pohonná jednotka sa stala základom budúcich šesťvalcov. Vďaka značnému úspechu sa toto vozidlo vyrábalo niekoľko rokov. Bilancia firmy v roku 1957 prezradila, že od roku 1947 bolo vyrobených len 140 automobilov určených na klasické cesty. Predaj rádovo desať áut ročne celkom jasne neprinášal potrebný zisk. Technický riaditeľ Giulio Alfieri preto dostal za úlohu skonštruovať nové vozidlo. Prevŕtaním valcov motoru z typu A6G2000 sa zdvihový objem pohonnej jednotky zväčšil na 3485 ccm. Maximálny výkon motoru tak vzrástol na 166,2 kW pri 5500 ot./min. V záujme zníženia nákladov vývoja zvolili konštruktéri prevodovku nemeckej firmy ZF a britskú zadnú nápravu Salisbury. Spojku dodal Borg & Beck, brzdy Girling a zavesenie kolies pochádzalo z továrne Alford & Alder. Hliníkovú karosériu dodávala milánska karosáreň Touring. Objednávky na toto vozidlo prúdili hneď po jeho premiére v roku 1957 na ženevskom autosalóne. K výrobe tohto automobilu bolo dokonca nutné vybudovať novú továreň. Alfieri pokračoval vo vývoji motora, ktorého maximálny výkon stúpal podobne ako krivka predaja. Vozidlo známe pod označením 3500 GT získalo v roku 1961 päťstupňovú prevodovku a vstrekovanie paliva. V továrni Maserati vznikali okrem športových automobilov i vozidlá s karosériou 2+2 a sedany. Po type 3500 GT nasledoval Maserati Sebring s podvozkom skráteným o 100 mm. Toto auto sa dodávalo výhradne s motorom vybavením vstrekovaním paliva. Zatiaľ čo takmer všetky vozidlá 3500 GT sa dodávali s hliníkovou karosériou Touring, mali automobily Sebring oceľovú karosériu, vyrobenú v dielňach talianskej špecializovanej firmy Vignale. Pri kúpe typu Sebring boli na výber najskôr dve a od roku 1965 tri pohonné jednotky: 3485 ccm, 3694 ccm a 4014 ccm. Maximálny výkon sa pohyboval medzi 172,8 kW a 187,6 kW.

V päťdesiatych rokoch sa medzi najkrajšie talianske autá zaradilo Maserati 5000 GT. Prvé z nich bolo vyrobené špeciálne pre perzského šáha, ktorý patril medzi veľkých motoristických nadšencov. Pretože miloval rýchlu jazdu, objednal typ 5000 GT s upraveným motorom V8 zo závodného vozidla 450 S. Táto pohonná jednotka mala štyri vačkové hriadele v hlavách valcov a zapaľovanie dvoma cievkami. Jej zdvihový objem však vzrástol na 4935 ccm. Najvyšší výkon sa v závislosti na vyladení motora pohyboval medzi 228,0 kW a 172,1 kW a dokázal jednoducho uviesť automobil 2+2 k maximálnej rýchlosti 275 km/h! V roku 1964 predstavila spoločnosť Maserati prvé vozidlo Quattroporte (teda štvordverovú limuzínu), ktoré bolo najrýchlejším rodinným autom. Dodávalo sa s motormi V8 so zdvihovým objemom 4136 ccm alebo 4719 ccm so štyrmi vačkovými hriadeľmi v hlavách valcov. Ich najvyšší výkon 191,2 kw(161,8 kW) zabezpečoval vozidlám maximálnu rýchlosť 220 km/h (240 km/h).

Spoločnosť Maserati sa neobmedzovala na spoluprácu s jediným karosárskym štúdiom, a tak tentokrát navrhol a zhotovil karosériu automobilu Pietro Frua. Mexico, menšia verzia tohto vozidla s usporiadaním 2+2, bolo vysoko luxusné. Do jeho štandardnej výbavy patrila i klimatizácia. V roku 1969 nasledovalo Maserati Indy - priestorné vozidlo so samonosnou karosériou Vignale. Indy sa dodávalo s jedným z troch vidlicových osemvalcov s obvyklými štyrmi vačkovými hriadeľmi v hlavách valcov: 4136 ccm/191,2 kW, 4179 ccm/213,3 kW alebo 4930 ccm/235,4 kW. Maserati bol v roku 1968 pohltený spoločnosťou Citroën. Výsledok sa prejavil v podobe automobilov Citroën SM čiže Citroën-Maserati a Maserati Merak. Po niekoľkých rokoch Citroën svoj podiel predal a novým majiteľom sa stal Argentínec Alejandro De Tomaso, ktorého nakoniec vystriedal Fiat. Vedenie Fiatu v roku 1997 rozhodlo o splynutí automobilky Maserati so spoločnosťou Ferrari. Ani zmeny vlastníckych vzťahov však nič neubrali na význame značky Maserati, ktorá môže byť na dlhú a bohatú históriu hrdá.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky MASERATI, tak navštívte našu podstránku:

MASERATI tuning


Viac informácií k značke MASERATI vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 7968x    hodnotenie: 1/5, 3 hodnotenia


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt