support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História áut značky De Tomaso

03.Mar.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

De Tomaso

Za zrodom veľmi zaujímavej malosériovej automobilky stojí argentínsky motoristický nadšenec Alejandro de Tomaso. V roku 1955 sa prisťahoval do Talianska s pevným rozhodnutím stať sa automobilovým pretekárom. Dovtedy bol pritom vybavený len skromnými novinárskymi skúsenosťami. Vďaka svojmu zápalu sa však presadil. Štartoval na vozidlách Maserati a OSCA a v roku 1958 zvíťazil v jazdeckom indexe výkonnosti na Le Mans. Ďalších úspechov dosiahol v dvanásťhodinovke v Sebringu a pri závodoch 1 000 km na domácej trati v Buenos Aires.

V roku 1959 založil spoločnosť De Tomaso, ktorá vyrábala závodné špeciály, osadené väčšinou motormi OSCA. Na týchto strojoch osvedčil Alejandro svoj vycibrený technický talent. Staval hlavne vozidlá pre nižšie objemové triedy. Prvým jeho vozidlom bol stroj triedy F2 s objemom 1,5 l, výkonom 135 koní a rámom vychádzajúcim z britského Cooperu. De Tomaso ale mieril vyššie. V roku 1962 sa pustil do stavby monopostu pre Formulu 1, vybaveného motorom Alfa Romeo s objemom 1,5 l, ale toto vozidlo nakoniec ani neukončilo jazdné skúšky. Pre chod Argentíncovej továrne bol zásadný model Vallelunga, spočívajúci na ráme, v ktorom mal motor s prevodovkou svoju nosnú úlohu. O pohon sa staral štvorvalec Corsair z dielní Fordu, kalibrovaný na výkonoch od 105 do 135 koní. Do šesťdesiatych rokov sa datujú tiež Alejandrove pokusy s elektromobilom Rowen, ktorý údajne dosahoval rýchlosť 70 km/h a dojazd 300 km.

Nehynúcu slávu však De Tomasovi zaistil model Pantera. Mal zažehnať spomienky na neúspech modelu Mangusta, ktorý vykazoval výrazné technické nedostatky. Vozidlo De Tomaso Pantera bol predstavený v roku 1970, teda v rovnakom roku, čo De Tomasov monopost F1 konštrukcie Dallary s osemvalcom Cosworth, s ktorým na Majstrovstvách úspešne štartoval zvlášť Pier Courage. Pantera náležala do kategórie GT, mala pred zadnou nápravou veľkoobjemový americký osemvalec a jazdnými vlastnosťami a výkonmi konkurovala vozidlám Ferrari či Maserati, ktoré však stáli dvakrát toľko. Panteru navrhol Američan Tommy Tjaarda, ktorý v tej dobe nastúpil v karosárni Ghia na miesto Giugiara. O dva roky neskôr kúpil hegemon Alejandro tradičné talianske karosárne Ghia a Vignale, v ktorých väčšina Pantery vznikala. Ešte v tom istom roku však bolo celé Alejandrovo impérium prevzaté Fordom, ktorý v roku 1974 výrobu Pantery zastavil. Nebol by to však tvrdohlavý Argentínec, keby sa vzdal. De Tomaso odkúpil späť práva na svoje vozidlo a obnovil jeho výrobu, ktorá nakoniec pretrvala až hlboko do deväťdesiatych rokov. Toto mimoriadne vydarené vozidlo, ktoré za prijateľné náklady poskytovalo mimoriadne zážitky za volantom, však veľmi utrpelo ropnou krízou v prvej polovici sedemdesiatych rokov, ktorá zabránila jeho väčšiemu rozšíreniu zvlášť na americkom kontinente.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky De Tomaso, tak navštívte našu podstránku:

DE TOMASO tuning


Viac informácií k značke De Tomaso vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 1038x    hodnotenie: - nehodnotený -


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt