support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História áut značky Chevrolet

13.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Chevrolet

Švajčiar Louis Joseph Chevrolet sa narodil v roku 1878 a svoje prvé skúsenosti s automobilmi začal nadobúdať vo francúzskej automobilke Mors. V roku 1905 odišiel za Veľkú mláku a spoločnosť Fiat America ho angažovala ako skúšobného vodiča pre závodné automobily. Následne sa preslávil nielen ako vynikajúci konštruktér (pre Henryho Forda neskôr postavil napríklad slávny pretekársky Frontenac, vychádzajúci z modelu T), ale tiež ako úspešný pretekár. Vyhral napríklad preteky o Vanderbiltov pohár. V roku 1908 spolu so svojím bratom nastúpili do automobilky Buick k Billymu Durantovi, zakladateľovi General Motors, a o tri roky neskôr bola konečne založená spoločnosť Chevrolet.

Louis sa pustil do prípravy svojho prvého vozidla Chevrolet Classic Six, ale pre nezhody s Durantom zo svojho podniku už za dva roky vystúpil. Práve vo chvíli, kedy značka nesúca jeho meno zažívala enormný rozmach. V roku 1913 prišli Light Six, ale predovšetkým slávny štvorvalec Royal Mail. Zlomom sa však stal typ 490, ktorý stál 490 dolárov. Zatiaľ čo v roku 1915 vyprodukovala továreň Chevrolet 13 600 vozidiel, o dva roky neskôr ich bolo už 70 701 a v roku 1920 prekročila výroba počet 150 000 kusov! Takmer teda zosadila z trónu amerických producentov samotného Forda. V tej dobe sa však materská skupina GM dostala do finančných problémov, kvôli ktorým Durant z vedenia definitívne odišiel.

Rok 1923 znamenal predstavenie modelu Superior, nástupcu Chevroletu 490. Úspech bol ohromný, behom prvého roku bolo vyrobených takmer pol milióna vozidiel tohto typu. Keď o štyri roky neskôr zastavil Ford produkciu svojej „plechovej lízy“, dostal sa Chevrolet po prvý krát na prvé miesto v rebríčku amerických automobiliek a jeho ročná výroba presiahla jeden milión vozidiel. Prvým Chevroletom s visutými ventilmi bol v roku 1928 International Six, nasledovaný o päť rokov neskôr modely Master a Standard. Kompletné spektrum modelov bolo v roku 1937 modernizované a zavedený bol moderný šesťvalec s objemom 3,5 litra.

Priaznivci Chevroletu si na ďalšie nové modely museli počkať až do roku 1949, kedy boli uvedené Special a de Lux s karosériami v štýle Futuramic, ale s konvenčnou predvojnovou technikou. Pravý zlom nastal o štyri roky neskôr, kedy bol predstavený dvojmiestny model Corvette, v USA dodnes považovaný za synonymum pre športové vozidlo. Pod kapotou mal takmer štvorlitrový šesťvalec a karoséria bola vyrobená zo sklenených vlákien. V roku 1955 boli všetky modely obmenené. Niektoré dostali prvý osemvalec vlastnej konštrukcie, vďaka ktorej vstrekovanie benzínu prvý krát v dejinách automobilizmu prekročilo hranicu merného výkonu 60 koní na 1 liter objemu. Záver päťdesiatych rokov patril tiež u Chevroletu k rastúcim ornamentom a výrazným krídelkám na zadných blatníkoch, nič menej predaje tejto značky začali pod tlakom konkurencie Plymouth a Ford povážlivo klesať.

V roku 1960 bol predstavený kompaktný Corvair, prvý Chevrolet so samonosnou karosériou, ktorý bol poháňaný šesťvalcom „boxer“ v zadnej časti vozidla. Američania neboli na auto tejto koncepcie zvyknutí a Corvair sa stal veľmi problematickým vozidlom. Dokonca bola napísaná kniha s názvom Nebezpečný v každej situácii.

Chevrolet bol stále najlacnejšou značkou koncernu General Motors, i napriek tomu bolo portfólio jeho modelov veľmi pestré. V roku 1963 bola modernizovaná Corvette a vznikla slávna generácia Sting Ray. O päť rokov neskôr, so značným oneskorením za Mustangom, nastúpilo rovnako nesmierne úspešné kupé Camaro. Reakciou na ropnú krízu sedemdesiatych rokov a siliaci import európskych ekonomických vozidiel bola rada Chevrolet X s malým motorom vpredu naprieč a pohonom predných kolies. Od tej doby sa tejto koncepcie držia takmer všetky Chevrolety. Posledným klasickým sedanom s tuhou hnanou zadnou nápravou pruženou listovým pérovaním bol Caprice, známy z amerických filmov ako policajné vozidlo alebo taxi.

Keď na samom konci 20. storočia skrachovala juhokórejská automobilka Daewoo, prevzal ju koncern GM, sám v hrozivom úpadku. Značku Daewoo zrušil a nahradil značkou Chevrolet. Pod týmto názvom sa juhokórejské vozidlá predávajú na mnohých trhoch vrátane Európy. Tento fakt výrazne komplikuje život americkým Chevroletom a predovšetkým Corvette. Do Európy dodávané Chevrolety kórejskej výroby sú brané ako lacnejší variant k vozidlám európskej produkcie, i keď im už nemožno uprieť značnú technologickú pokrokovosť. I tak sa jedná o vozidlá, pri výbere ktorých stojí ich cena na prvom mieste.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky CHEVROLET, tak navštívte našu podstránku:

CHEVROLET tuning


Viac informácií k značke Chevrolet vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 5072x    hodnotenie: 1.2/5, 5


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt