support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História áut značky Autobianchi

16.Feb.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Autobianchi

Súčasná značka koncernu Fiat naviazala v päťdesiatych rokoch na histórii automobilky Bianchi. Táto milánska značka však vykonávala práce všetkého druhu, k výrobe cestných bicyklov a automobilov sa behom druhej svetovej vojny pridružili štátne zákazky v podobe nákladných vozidiel, motocyklov, elektrocentrál a motorov všetkého druhu, ktoré výrobu osobných vozidiel takmer potlačili. Povojnové finančné problémy návrat k osobným vozidlám stále neumožnili, i keď pre ne boli založené nové dielne v Desiu na predmestí Milána.

Výroba osobných vozidiel bola zahájená až po roku 1955, kedy bola ustanovená spoločnosť Autobianchi s tretinovými podielmi firiem Bianchi, Fiat a Pirelli. V septembri 1957 tak vyšla slávna Bianchina, zdieľajúca techniku s vozidlom Fiat Nuova 500. Jej dvojmiestnej karosérii s posuvnou strechou nechýbal taliansky švih a stala sa základom pre verzie Special, Panoramica alebo Cabriolet. Výroba Bianchiny bežala do roku 1967, ale už v prvom roku sa jej vyrobilo 11 000 kusov.

Tiež ďalší typ značky Autobianchi, vozidlo strednej triedy Primula, zdieľal technické riešenia Fiatu. Šlo však o model konštrukčne avantgardný, v Taliansku prvý krát rozšíril pohon predných kolies a kotúčové brzdy na všetkých kolesách. Vďaka elegantnej a aerodynamicky vhodne stavanej karosérii dosahovala Primula rýchlosť až 150 km/h, a to i cez použitie motoru s objemom len 1 221 cm3 o výkone 57 koní.

To bolo v roku 1964. Následne vyšiel málo populárny typ Stellina s karosériou z laminátu a v roku 1967 došlo k neodvratnému prevzatiu automobilky koncernom Fiat. Nasledovala už len kariéra malých vozidiel. Typ A 111 z roku 1969 mal výkonný motor odvodený z agregátu Fiat 124S a po vzore Issigonisovho Mini presadil predný pohon medzi malé vozidlá. Model A 112 sa stal predzvesťou mimoriadneho úspešného Fiatu 127 a ponúkal sa v rade variant vrátane prevedenia Abarth alebo Elegant, ale to bolo Autobianchi už pod krídlami divízie Lancia. Na jar v roku 1985 boli obe tieto série nahradené malým, ale komfortne vybaveným typom Y10, ktorý bol v podstate už len kópiou malej Lancie rovnakého mena. I keď značka Autobianchi zatiaľ nezanikla, jej budúcnosť je v rámci koncernu Fiat neistá.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky Autobianchi, tak navštívte našu podstránku:

AUTOBIANCHI tuning


Viac informácií k značke Autobianchi vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 27954x    hodnotenie: 1/5, 3 hodnotenia


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt