support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

História automobilizmu 2.časť - Rally (WRC)

História automobilizmu 2.časť - Rally (WRC)

22.May.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

História automobilizmu 2.časť
Odpovedzme si spoločne na otázku, kto nepozná rally alebo ináč povedané WRC (World Rally Championship)? Nikto. Na svete určite nie je veľa ľudí, ktorí by takýto druh pretekov nepoznali. Ľudia sa už od počiatkov éry automobilov medzi sebou pretekali, či v stavbe naj auta alebo v samotnom závodení. Netrvalo dlho a konkrétne šampionát WRC sa stal pravidelnou záležitosťou, ktorá sa získala priazeň takmer celého sveta.

Sneh, štrk, asfalt – to je známa trojica povrchov, s ktorou sa potýkajú upravené sériové vozy, ako napríklad Citroën C4, Ford Focus RS, Peugeot 307, Škoda Fabia, Subaru Impreza a Mitsubishi Lancer WRC. Dvojlitrové špeciály s maximálnym výkonom 300 koní, daných prezídiom FIA. Ale poďme pekne od začiatku.

Netreba ani pripomínať, že seriál WRC bol a je jedným z najväčších, najzaujímavejších a najsledovanejších závodov sveta. Vznik tohto športu sa datuje do roku 1973, kedy sa uskutočnili aj prvá séria pretekov. WRC je o skutočných pocitoch a citoch, o hrdinoch sediacich za volantmi a hlavne je to o skutočnom umení ovládať vozidlo. 16 závodov, desiatky krajín po celom svete, to je World Rally Championship.

Niečo o značke Peugeot v autošporte


História automobilizmu 2.časť
Vo svetových súťažiach došlo začiatkom 80. rokov k výraznému zlomu v používanej technike. Do svetového majstrovstva vtrhol továrenský tým Audi so svojim typom Quattro. Kombinácia výkonného preplňovaného motoru s pohonom všetkých štyroch kolies sa krátko po svojom uvedení sa takmer neporaziteľnou a Audi svoj technický náskok premenilo na v svetový titul.

Konkurencia však nestála nečinne a začala zbrojiť k protiútoku. Jedným z výrobcov, ktorý zodvihol hodenú rukavicu bol Peugeot. Ich novo uvedený typ 205, ovenčený titulom „Automobil roku“ , sa stal základom pre prestavbu na súťažné náčinie.

A bola to šťastná voľba, malý automobil s pomerne dlhým rázvorom poskytoval skvelé jazdné vlastnosti, podporené ideálne rozloženou hmotnosťou medzi obe nápravy. Toho bolo dosiahnuté predovšetkým umiestnením motoru naprieč pred zadnú nápravu.

Šestnásť ventilový štvorvalec s objemom 1,8 litra, preplňovaný výfukovým turbodúchadlom produkoval výkon až 550 koní a o prenos tejto nespútanej sily na vozovku sa staral na svoju dobu vyspelý systém pohonu všetkých kolies.

S Peugeotom 205 T16 sa zrodila legenda automobilového športu, ktorá dominovala na majstrovstvách sveta v sezónach 1984 až 1986 a Peugeot – Talbot team získal dva svetové tituly v rokoch 1985 a 1986. Skvelou voľbou bola taktiež stávka na fínskych pilotov, pretože jazdci ako Juha Kankkunen, Ari Vatanen a Timo Salonen získali celkový počet dvadsaťjeden víťazstiev na svetovom šampionáte.

História automobilizmu 2.časť
Stúpajúca nebezpečnosť týchto „premotorovaných“ monštier, vedúci k vážnym haváriám a smrteľným úrazom, zapríčinila zákaz účasti vozidiel skupiny B v rally. Ostatne taktiež Ari Vatanen, ktorý bol známym nervákom za volantom súťažného vozu, zdemoloval na argentínskej rally v roku 1985 svoju 205 a havária sa mu stala takmer osudnou. Ari utrpel natoľko vážne zranenia tak, že iba včasná operácia a skvelá kondícia jazdca nakoniec rozhodli o šťastnom konci, a návratu sympatického „blonďáka“ za volant po viac ako ročnou rekonvalescenciou.

Niektorí výrobcovia pokračovali na majstrovstvách sveta s vozidlami skupiny A (Lancia, Ford) , niektorí sa z MS stiahli (Audi, Rover) . Atraktívne béčka poväčšine skončili v múzeách, alebo v rukách súkromníkov na pretekoch rallycrossu. Aj Peugeot opustil od účasti na MS, ale 205-ky sa nevzdal. Veľmi úspešný automobil čakali ďalšie úspechy vo vytrvalostných pretekoch typu Rally-Paríž-Dakar, kde ju k víťazstvu doviedol v roku 1987 Vatanen a o rok neskôr Kankkunen.

Časom bol typ 205 T16 vymenený za podobne konštruovaný, ale väčší typ 405 T16, ktorý pokračoval v úspešnom ťažení s Ari Vatanenom za volantom.

Zaujímavé je aj Vatanenovo víťazstvo za volantom 405-ky v „pretekoch do oblakov“ , ktoré neboli v populárnom americkom „Pikes Peak“. Nakoniec však Peugeot prenechal svoje rally aktivity koncernovému bratovi Citroenu a odobral sa na okruhy.

Závodný Peugeot 905 zvíťazil na MS športových prototypov aj v slávnom vytrvalostnom závode 24 hodín Le Mans a francúzsky lev, slávne víťazí v ktorejkoľvek motoristickej kategórii do ktorej vstúpil, neodolal ani kráľovskej disciplíne F1. Tu však víťazné ťaženie skončilo. Márnu snahu v F1 ukončilo rozumné rozhodnutie o návrate na trate rally, teda tam, kde športová sláva značky začala. Miesto šéfa tímu opustil malý Napoleon Jean Todt, ktorý až donedávna stál na čele všetkých úspechov aj prehier teamu Ferrari v seriáli F1. Slávnej talianskej stajni dal Jean nakoniec prednosť, ale pre tým Peugeot sa kruh uzavrel vstupom do svetového šampionátu v rally. Vstup do sveta súťaží nebol úplne náhly, pretože už v dobe účinkovania Peugeotu v F1 fungovalo súťažné oddelenie a team pretekal s autom v kategórii „kit car“ , teda s vozom vybaveným dvojlitrovým atmosféricky prepĺňaným motorom a pohonom prednej nápravy. Peugeot 306 Maxi, postavený na základe sériového modelu 306 S16 začal novodobú súťažnú históriu značky.

História automobilizmu 2.časť
V roku 1996 sa dostavili prvé úspechy, keď Gilles Panizzi vybojoval francúzsky titul. Na majstrovstvách sveta sa 306-ka objavila iba dvakrát, ale Francois Delecour hneď z januárového Monte Carla si priviezol víťazstvo v triede F2. V roku 1997 sa začalo vážne uvažovať o vstupe do „veľkého“ šampionátu s vozom kategórie WRC a v roku 1998 je tento projekt skutočne odštartovaný, zatiaľ čo sa tím pravidelne zúčastňuje francúzskych majstrovstiev a štartuje vo vybraných svetových súťažiach.

Na korzickej rally v roku 1999 sa konečne predstavuje plnohodnotný nástupca slávnej dvestopäťky, voz 206 WRC a hneď pri prvom štarte poodhaľuje svoj potenciál v podobe značnej rýchlosti, ale je zatiaľ spomaľovaný nedostatočnou spoľahlivosťou.

V roku 2000 sa Peugeot Talbot Sport zúčastňuje prvýkrát od roku 1986 kompletného seriálu MS a dvestošestka robí česť tímu s víťaznou tradíciou, keď trio jazdcov Marcus Gronholm, Francois Delecour a Gilles Panizzi získavajú hneď v prvej kompletnej sezóne titul medzi značkami a Gronholm naviac vyhral aj v šampionáte jazdcov.

Dlhý a pozorný vývoj sa Peugeotu vyplatil. Prvé prototypy 206 WRC zazreli svetlo sveta už na konci roku 1998 a ostré vozy ukazovali víťaznú formu od prvého štartu.

Zaujímavé porovnávania s inými tímami, ktoré tvrdili, že až ostré súťažné nasadenie umožní vozom poriadne preveriť a vyvíjať. Škode, Hyundai ani v tejto dobe Mitsubishi sa tento prístup kruto nevyplatil. Vozidlá, ktoré bojujú samé so sebou, aby vôbec došli do cieľa, rozhodne ale česť značke nerobia. Peugeot predviedol, že je možné do šampionátu vstúpiť vo víťaznej forme. Samozrejme, je potrebné využiť najmodernejšie vývojové a testovacie prostriedky…

História automobilizmu 2.časť
Ale späť k Peugeotu, ten získava titul medzi značkami aj v rokoch 2001 a 2002, a Gronholm v roku 2002 opäť víťazí aj v šampionáte jazdcov a opäť potvrdzuje, že orientácia Peugeotu na fínskych jazdcov je opodstatnená. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na úspešnú zbraň Peugeot 206 WRC, postavenú na základe sériového modelu 206 GTI, ktorý je na rozdiel od ostatných dvestošestiek vybavená dlhšími nárazníkmi, aby bola dosiahnutá potrebná homologizovaná dĺžka vozidla cez štyri metre, ako to požadujú predpisy WRC. Dvestošestka tak bola najmenším vozidlom štartového poľa a disponovala taktiež druhým najkratším rázvorom náprav (za Seatom Cordoba) a minimálnymi prevismi karosérie. Dĺžkou rázvoru sa uprednostňovala vysoká manévrovateľnosť pred stabilitou, ale aj tak Peugeot udivoval veľmi čistými prejazdmi zákrut. Najzaujímavejším konštrukčným prvkom bola bezpochyby prevodovka X-trac, tá bola totiž umiestená pozdĺžne za priečne uloženým motorom, čo umožňovalo jej dostatočné dimenzovanie, ktoré by vzhľadom k malým rozmerom vozidla nebolo možné pri klasickom usporiadaní (priečna prevodovka vedľa motoru). Pozdĺžne usporiadanie naviac posunulo ťažisko vozidla dozadu a znížilo moment zotrvačnosti ku zvislej ose, a ďalej podporilo skvelé jazdné vlastnosti. Skriňa prevodovky niesla taktiež centrálny a predný diferenciál, zatiaľ čo zadný diferenciál bol uložený v samostatnej skrini.

Prvé prototypy využívali elektrohydraulicky ovládaný medzinápravový diferenciál, zatiaľ čo diferenciály náprav boli mechanické. Pri súťažnom debute aktívne radenie používal taktiež predný diferenciál a aktívny zadný diferenciál sa na voze objavil v priebehu roka 2000. Peugeot u dvestošestky prekvapivo nahradil pôvodnú šesťstupňovú prevodovku spoľahlivejšou a robustnejšou prevodovkou päťstupňovou, čo svedčí o skvelej pružnosti jeho preplňovaného štvorvalca. Zaujímavosťou tiež je to, že u tak malého vozidla si prevodovka vyžiadala značné zväčšenie stredového tunelu karosérie, čo viedlo k nutnosti posadiť jazdca vo vozidle vyššie. Výhodu vyššieho posadenia a s ním spojeného lepšieho výhľadu z vozidla si niektorí z jazdcov chválili, ale napríklad Richard Burns sa práve vďaka nezvyklej pozícii za volantom nemohol s malým autom dlho vžiť. No, vzhľadom k rýchlostiam dosahovaným na rýchlostných skúškach a vysokým stromom pozdĺž trate je možno pre jazdcov lepšie až tak moc dobre nevidieť…

Ako už bolo skôr naznačené, Peugeot – Talbot Sport nenecháva čo sa týka vývoja nič na náhodu. Preto neprekvapí, že už v decembri roku 2002 absolvoval svoj prvý test nasledovník 206-ky, typ 307 WRC, aby v priebehu roku 2003 najazdil poctivých 10 000 testovacích kilometrov. Malý automobil v podobe 206-ky bol síce v priebehu sezóny opäť zdatným súperom, ale náskok od prenasledovateľov v podobe Citroenu, Subaru a Fordu sa v podstate zmazal.

História automobilizmu 2.časť
Richard Burns si pravidelným zbieraním bodov udržoval nádeje na majstrovský titul až do záverečnej britskej rally, v ktorej nakoniec nemohol odštartovať zo zdravotných dôvodov, ale v šampionáte značiek jednoznačne zvíťazila automobilka Citroen. Malý Peugeot už neposkytoval mnoho priestoru na vylepšenia, pretože uloženie agregátu vo vozidle bolo v podstate diktované rozmermi vozidla. Minimálne rozmery vozidla, ktoré sa zo začiatku kariéry 206-ky zdali najväčšou výhodou nakoniec úspešný súťažný život ukončili.

Prekvapením sa pre mnohých stalo, že za základ pre stavbu súťažnej 307 bol použitý kabriolet so skladacou pevnou strechou 307 cc. Inžinieri si mysleli, že „kabrio“ umožní väčšiu voľnosť pri vystužovaní karosérie, ale mnohí odborníci za touto voľbou videli skôr marketingové rozhodnutie. Väčší typ Peugeot 307 nakoniec vývojárom umožnil znížiť ťažisko a lepšie rozložiť hmotnosť a posádka sa tým dostala opäť do „nižšej pozície“. Rozmery vozidla taktiež dovolili zástavbu priečne uloženej prevodovky Hewland. To znižuje mechanické straty znížením počtu použitých kužeľových súkolí z troch na dve. Pre pomalšie súťaže je k dispozícii iba štvorstupňová prevodovka, zatiaľ čo základné nastavenie používa päť prevodových stupňov.

To ukazuje na ohromný pokrok vo vyladení motorov, lebo Ford Escort Cosworth skupiny A používal ešte pomerne nedávno nie menej než sedem stupňov pre jazdu dopredu!

Motor tristosedmičky vychádza z osvedčeného typu použitého u predchodcu a disponuje výkonom 300 koní pri 5250 ot/min a krútiacim momentom 580Nm pri 3500 ot/min. Vŕtanie a zdvih je 85 a 88 mm čo dáva zdvihový objem 1997 ccm. O preplňovanie sa stará turbodúchadlo „Garrett Honeywell“ zatiaľ čo o riadenie motoru elektronika „Magnetti-Marrelly step 9“ . Spojka je trojlamelová, karbónová o priemere 6 palcov (152,4 mm). Všetky tri diferenciály sú elektrohydraulické. Kolesá nesú priečne ramená so vzperami McPherson a o ich bezpečný kontakt s vozovkou sa starajú vinuté pružiny s tlmičmi Peugeot. Kritickou časťou súťažného vozidla môžu byť brzdy. Najnovšie je súťažný lev vybavený vpredu osem a vzadu štvorpiestovými strmeňmi s kotúčmi o priemere 370 mm na všetkých kolesách (295 mm pre šotolinové súťaže).

„Tristosedmička“ v prvých štyroch minuloročných súťažiach na víťazstvo nedosiahla, čo dokonca viedlo k informáciám zo strany tímu, že mala byť na začiatok sezóny nasadená ešte osvedčená dve sto šestka. Najnovší prírastok zo slávneho chovu však svoju rýchlosť dokazuje od prvých metrov rýchlostných testov. Naviac výsledok z Rally Nový Zéland, kde sa Markus Gronholm preťahoval so Subaru Petra Solberga o víťazstve do posledných metrov dávajú tušiť, že súťažná sláva automobilky s levom v znaku má dôstojného nasledovníka.

Starší článok na túto tému nájdete tu:

História automobilizmu


Čo poviete na súťaž WRC, ktorá už panuje medzi auto-moto športom dlhé roky? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k tejto histórii vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textu: Milan Dzadík
a Andrej Chrenko
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 9745x    hodnotenie: 2/5, 18 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt