support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

logo lotus Hennessey Venom GT: telom Angličan, dušou Američan, srdcom pretekár logo lotus

Hennessey Venom GT: telom Angličan, dušou Američan, srdcom pretekár

18.May.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Názov Hennessey nie je vo svete motorizmu už nejakú tú dobu neznámym pojmom, ak vám však predsa len názov nie je príliš blízky, tak vedzte, že reč bude o poriadne nabrúsenom a exkluzívnom športiaku, ktorých sa ročne vyrobí len desať kusov.

Americký malovýrobca športových vozidiel Hennessey sa výrobe venuje už niekoľko rokov, počas ktorých veľmi rýchlym spôsobom naberal skúsenosti aj v tejto oblasti. Inak to ani byť nemohlo, keďže vo firme pracuje niekoľko známych inžinierov, ktorí navrhovali monoposty F1, či závodné špeciály pre sériu Le Mans. Ich rukopis je na tomto modely rozhodne vidieť, okrem dych vyrážajúceho výkonu vás v tomto GT čaká aj sýta zvuková kulisa, špeciálne optimalizovaný kokpit a technika, ktorá sa v sériových modeloch len tak nevidí a to aj vtedy, ak práve nehovoríme o masovo vyrábaných športiakoch. A čo chceli konštruktéri týmto počinom dokázať? Cieľ bol jednoznačný, postaviť to najlepšie, najkrajšie a najdynamickejšie športové auto, ktoré bude zároveň schválené aj do bežnej premávky. Poďme sa teraz ale spoločne pozrieť koľko „naj“ sa výrobcom podarilo aj naozaj dosiahnuť.

Lotus Exige vs. Hennessey Venom GT


Pozornému oku nášho čitateľa pri pohľade na fotografie určite napadlo, že vzhľad Venomu GT sa na niečo nápadne podobá. Ak ste tipovali Lotus Exige, tak bol váš tip správny, vývojári chceli totiž vsadiť na istotu a nechcelo sa im, čo sa týka vzhľadu príliš experimentovať. Základom karosérie ktorá sa vyrába v Anglicku, je práve vyššie spomínaný Lotus Exige, ktorý poslúžil ako základ od ktorého sa odvíja celý exteriér poslúžil veľmi dobre. Zostávalo už len potom doladiť zopár dizajnových prvkov a kasňa exkluzívneho a elegantného športiaku bola na svete. Väčšia časť karosérie bola vyrobená z pevných avšak veľmi ľahkých kompozitných materiálov, vďaka čomu sa tvorcom podarilo udržať celkovú hmotnosť pri zemi. Vo všeobecnosti pôsobí dizajn tohto modelu presne tak, ako sa na túto vznešenú kategóriu automobilov patrí, ľahké a dynamické tvary skombinované s dravými krivkami podtrhujúcimi celkový nespútaný charakter.

Venom GT s poriadne nadupanými motormi


Teraz sa už ale dostávame k samotnému srdcu Hennessey Venom GT, ktoré dokáže poriadne rýchlo a prudko biť a dosiahnuť tak skutočne veľkorysý výkon. Ešte predtým, než sa pozrieme na pohonný agregát je ale nutné spomenúť, že výrobca ponúka tri výkonnostné varianty. Tou prvou a zároveň najumiernenejšou je verzia poháňaná kompresorom preplňovaným osemvalcom LS9, ktorý producenti prevzali z Chevroletu Corvette ZR1. Najdostupnejšia verzia ponúka veľmi slušný výkon 725 koní/541 kW pri 7 200 ot./min. , v poradí druhá verzia je už pre divokejšie povahy a ponúka výkon rovných 1 000 koní/750 kW. To najzaujímavejšie ale nájdeme v tretej najostrejšej variante, ktorá je ale určená len pre tých najotrlejších a disponuje výkonom 1 200 koní/890 kW.

lotus exige venom gt hennessey

Tieto parametre dosahuje agregát LS9 vďaka dvojitému upravenému preplňovaniu, rozšírenému saniu a ďalším technickým úpravám. Dá sa povedať, že modifikácie agregátu pri tretej verzii sú zo všetkých najrozsiahlejšie, v Hennessey popracovali na úplne nových hliníkových komponentoch a z toho istého materiálu je vyrobený aj samotný blok motora. Pohonný agregát taktiež spolupracuje so špeciálne upravenou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a spojkou od popredného výrobcu AP Racing. Tieto úpravy, ako aj tie konštruktérske, ktoré sme spomínali vyššie sa podpísali pod celkovú hmotnosť, ktorá činí len 1 220 kg, čím model Venom GT ponúka takmer bezkonkurenčný pomer výkonu na kilogram.

lotus exige venom gt hennessey

Športiak s takýmto výkonom rozhodne nebude ľahké udržať na ceste, takže tieto výnimočné parametre si vyžiadali ďalšie dodatočné ladenie. Snáď ani nemusíme spomínať, že takto výkonné auto vyžaduje vysoko-účinné brzdy s poriadnymi kotúčmi, o ktoré sa postarala firma Brembo. Novinkou napomáhajúcou pri riadení tejto cestnej strely je aj pokročilý elektronický systém trakcie, výsuvný plne nastaviteľný spojler a tlmiče umožňujúce zmenu svetlej výšky vozidla v závislosti od cestných podmienok a rýchlosti. Štandardne sú k tomuto modelu dodávané pneumatiky Michelin PS2 so zvýšenou priľnavosťou.

lotus exige venom gt hennessey

K tomu všetkému už len dodajme, že majiteľ najsilnejšej verzie sa bude môcť tešiť zo zrýchlenia 0-100 km/h, ktoré Venom GT dosahuje cca 2,5 sekúnd (!!!).

Interiér a cena


Kokpit zodpovedá celému určeniu tohto auta, šofér a spolujazdec si nájdu miesto na kvalitných škrupinových sedadlách čalúnených tou najkvalitnejšou kožou, celý interiér je navyše zdobený množstvom karbónových doplnkov, presne tak, ako sme zvyknutí aj pri iných športiakoch.

Proces skompletizovania tohto projektu nie je až taký jednoznačný, v americkom štáte Texas sa oddelene vyrábajú motory, ktoré do skompletizovaného šasi implementujú v anglickej fabrike pri meste Silverstone. Ako sme už spomínali, ročne je vyrobených maximálne desať kusov, ktoré sú potom distribuované po Amerike, Európe, Austrálii a na Ázijskom kontinente. O odbyt teda určite núdza nebude a tento rok boli vyrobené zatiaľ tri exempláre, ktoré si už našli svojich majiteľov, za najzákladnejšiu verziu pritom v Európe zaplatíte astronomických 420 500 Eur. Za tú najvýkonnejšiu variantu si ešte poriadne priplatíte, tú môžete mať „už od“ 505 000 Eur. K Hennessey Venom GT navyše dostanete aj jednodňový kurz vedený profesionálnym inštruktorom, aby ste sebe, či autu hneď neublížili...

lotus exige venom gt hennessey

lotus exige venom gt hennessey

lotus exige venom gt hennessey

lotus exige venom gt hennessey

Fotogaléria Hennessey Venom GT:Venom GT na motorovej brzde. Nech sa páči, vychutnajte si zvuk motora:Hennessey Venom GT Road Test - Exclusive :Wallpaper "Hennessey Venom GT"
(pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Aký je váš názor na tento civilný superšport Venom GT v úprave od Hennessey?Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Hennessey, tak navštívte našu podstránku:

HENNESSEY tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Lotus vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

LOTUS tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Martin Cyprian
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 9375x    hodnotenie: 1.2/5, 5


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt