support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

Nový Jaguar XKR – „Čistý chov“.

11.Jul.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Jaguar XKR
Desať mesiacov po svetovej premiére nástupcu modelu XK predstavuje Jaguar jeho najvýkonnejšiu verziu s tradičným dodatkovým označením „R“, ako „Racing“, ktorá z výkonového hľadiska symbolicky korunuje ponuku v prestížnom modelovom programe značky.

Spoľahlivé vizuálne odlíšenie verzie XKR od „civilného“ prevedenia je otázkou precíznych dizajnérskych detailov, ktoré napriek rýdzo športovému charakteru nijako nenarúšajú famózne krivky východiskového kupé XK. Typickým príkladom je hliníkový výplet vzduchových vstupov na čele karosérie, ktorý je charakteristickým znakom „ostrých“ verzií značky Jaguar. Výkonovú výnimočnosť modelu demonštrujú aj vetracie otvory na kapote motora.

V zadných partiách pribudla subtílna lišta na spodnej hrane integrovaného nárazníka, ktorá vytvára priestor pre štvoricu koncoviek výfukového systému. Dôkazom starostlivého prístupu dizajnérov sú aj na čierno lakované brzdové strmene s logom „R“. V prípade nového XKR sa pod pojmom „štandardné obutie“ rozumejú 19-palcové zliatinové disky kolies „Jupiter“ s pneumatikami rozmeru 245/40 R 19 vpredu a 275/35 R 19 vzadu.

Na individuálnu objednávku je možné čistý chov Jaguara ďalej zušľachtiť 20-palcovými kolesami v dizajne „Cremona“, obutými do pneumatík 255/35 R 20 vpredu a 285/30 R 20 na zadnej náprave.

Zdrojom sily momentálne najvýkonnejšieho Jaguara je 4,2-litrový osemvalec vidlicovej konštrukcie, s uhlom rozovretia valcov 90°, prepĺňaný mechanickým kompresorom. Turbo kompresor Eaton (systém Roots), uložený medzi radmi valcov, je poháňaný priamo od kľukového hriadeľa prostredníctvom drážkovaného remeňa. Stály pohon kompresora zabezpečuje vyvážený plniaci tlak, takže motor spontánne reaguje v širokom spektre otáčok. Vysokú účinnosť prepĺňania navyše podporujú dva kvapalinové chladiče komprimovaného vzduchu. Pri 6 250 otáčkach za minútu agregát generuje výkon 306 kW (416 k), krútiaci moment vrcholí hodnotou 560 Nm na úrovni 4 000/min-1. So šesťstupňovou automatickou prevodovkou zrýchli kupé XKR na rýchlosť 100 km/h už za 5,2 sekundy, čo je v porovnaní s neprepĺňaným XK presne o jednu o sekundu menej. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 250 km/h.

Jaguar XKR sa okrem tradičného kupé bude vyrábať aj v otvorenej verzii „Convertible“. O 50 kilogramov ťažší kabriolet, s nepatrne horším aerodynamickým koeficientom (0,341 coupé – 0,359 convertible) potrebuje na zrýchlenie z 0 na 100 km/h o desatinku dlhší čas (5,3 sek.), v porovnaní s kupé, limitovaná maximálna rýchlosť 250 km/h však zostáva rovnaká.

Fotogaléria nového nástupcu Jaguar XKR:


Wallpaper s námetom Jaguar XKR:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo hovoríte na tento Jaguar XKR ako nového nástupcu modelu XK? Hlasujte, nech poznáme aj Váš názor:


Viac informácií k tejto novinke nájdete v našom online automagazíne. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Jaguar tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Marek Szabados
Wallpaper: Slavomír Majerník
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 8816x    hodnotenie: 2.1/5, 9 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt